Robert Fico zůstává na jednotce intenzivní péče. Lékaři podle médií oznámí další postup v pondělí

před 1 měsíc 84

Lékařské konzilium by v pondělí mělo rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci, a o jeho možném převozu do Bratislavy. Uvedla to slovenská média. O termínu konzilia a o případném převozu ministerského předsedy se zmínil také zvolený prezident Peter Pellegrini, který ve čtvrtek navštívil Fica v nemocnici. Úřad slovenské vlády v pátek bez bližších informací uvedl, že premiér zůstává na jednotce intenzivní péče.

„Podle posledních informací bude v pondělí zasedat lékařské konzilium, které poté rozhodne o tom, zda bude nadále léčen, pokud bude všechno v pořádku, v Banské Bystrici, nebo se bude uvažovat o převozu blíže k místu jeho bydliště,“ řekl Pellegrini listu Pravda.

Ficovo bydliště je ve slovenské metropoli. Banská Bystrice leží blíže k Handlové, kde 71letý útočník po výjezdním jednání kabinetu Fica postřelil. Z pěti vystřelených ran politika podle dostupných informací zasáhly čtyři kulky. Střelce policie bezprostředně po činu zadržela a následně obvinila z pokusu o úkladnou vraždu.

Pellegrini televizi TA3 řekl, že Fico si útok pamatuje a že po atentátu byl při vědomí. „Byl zcela překvapen, jak se to mohlo stát, jak rychle se to semlelo. Nemá ani nějaký šok, kdy tělo někdy obranně vymaže část špatné události,“ uvedl Pellegrini, který se po dubnovém vítězství v rozhodujícím kole přímé volby hlavy státu ujme prezidentského úřadu v polovině června.

Nahradí Fica Robert Kaliňák?

Slovenské úřady v pátek o zdravotním stavu Fica zatím neinformovaly. Dosud tyto informace médiím poskytovali především politici, zejména ministr obrany Robert Kaliňák, který je blízkým spolupracovníkem Fica v jeho straně Smer-sociální demokracie a jedním ze čtyř vicepremiérů. Právě o Kaliňákovi se nejčastěji hovoří v souvislosti s tím, že by po dobu Ficovy absence mohl zraněného premiéra dočasně zastoupit ve funkci. 

Pellegrini a dosluhující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve čtvrtek společně vyzvali slovenské politiky, aby se přestali vzájemně napadat a pomohli tak zastavit šíření nenávisti ve slovenské společnosti. Pellegrini a Čaputová se chtějí příští týden sejít se zástupci všech parlamentních stran a probrat s nimi, jak by bylo možné uklidnit situaci v zemi. Ke schůzce pravděpodobně dojde v úterý.  

Atentát na Fica vyvolal zvířecí pudy. Nejen na Slovensku
Přečtěte celý článek