Rodičovský příspěvek je potřeba zvýšit, míní Juchelka. Absurdní, odmítá ekonom Hradil

2 měsíce starý 38

Valorizovat, zvýšit nebo snad zkrátit. Co dál s rodičovským příspěvkem, není palčivá otázka jenom pro politiky. Trápí to i třeba čerstvou maminku trojčat  Taťánu Laktišovou. „Když se to rozpočítá, je měsíční příspěvek opravdu hrozně maličký. Bez podpory manžela by rodina nemohla ekonomicky vyžít,“ uvedla Laktišová.

V době vysoké inflace se mluví o jeho možném navýšení. „Pokud dostávám nějakou částku, která je v reálu snižovaná v důsledku inflačních vlivů, tak by to mělo být kompenzováno. Měla by to být taková částka, aby rodiče byli schopni zaplatit minimálně nájemné,“ sdělila zakladatelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pracovat déle se musí vyplatit. Tvrdé prolomení hranice odchodu do důchodu odmítáme, říká Richterová

Stát teď v rámci rodičovského příspěvku domácnostem dává 300 tisíc korun. Je pak na nich, jak dlouho budou tyto peníze čerpat, nejdéle ale čtyři roky. U vícerčat je příspěvek 450 tisíc. A politici napříč spektrem se shodnou, že chtějí změnu. „Investice ze strany rodičů šplhá zhruba ke čtyřem milionům korun. A to je opravdu něco co si ze strany stát zasluhuje velkou podporu,“ míní ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Máme třetí největší inflaci v Unii. Rodiče by si zasloužili nějakým způsobem navýšit rodičovský příspěvek už jenom proto, že je několik let bez jakékoliv změny,“ řekl poslanec Aleš Juchelka (ANO).

Ekonomové jsou proti zvýšení

Neshoda ale panuje v tom, co konkrétně chce kdo udělat. „Od 3. června máme v Poslanecké sněmovně novelu zákona, která navrhuje navýšit rodičovský příspěvek z 300 na 400 tisíc korun,“ uvedl Juchelka. „Jedním z doporučení bylo, abychom umožnili rychlejší návrat maminek na pracovní trh. Například zkrácení rodičovské dovolené  je správná cesta, která povede k tomuto cíli,“ sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Jasno nemá ani vládní koalice. TOP 09 případné zkrácení rodičovské podmiňuje celkovým navýšením příspěvku, Piráti by zase chtěli takzvaný rodičák valorizovat podobně jako důchody. Naopak ekonomové takový krok označují až za nebezpečný. „Rozpočtově na tom nejsme dobře. Každý výdaj, který zvažujeme, musí být velice dobře rozmyšlen. Pokud jde o délku pobírání příspěvku, tak to je skutečně absurdní. Ve vyspělém světě to nemá obdoby a víme, že to ovlivňuje neochotu matek vracet se na trh práce,“ popsal ekonom Vít Hradil.

I tak by ale konkrétní plán měl z vlády brzy vzejít. Ministr práce Jurečka by je koalici rád představil do čtrnácti dnů. Třeba zkrácení rodičovské se ale matkám nelíbí. „Když už to jednou bylo zavedeno, tak to mělo nějaký důvod. Nechala bych to spíš na rozhodnutí té každé maminky,“ míní Laktišová. Pokud vládě vyjde všechno podle plánu, nějaká podoba změněné rodičovské by měla začít platit ještě letos.

Zdroj