Rodina šéfa ruské zbrojní firmy navzdory sankcím vlastní podle fondu Navalného v Česku dům i byty

6 měsíce starý 21

Rodina Rusa Borise Obnosova, šéfa ruského zbrojařského holdingu Taktičeskoje raketnoje vooruženije, který figuruje na seznamu unijních sankcí, vlastní v České republice nemovitosti o hodnotě zhruba osm milionů eur (asi 188 milionů korun), uvedl server Meduza. Holding, v jehož čele Obnosov stojí, přitom vyrábí rakety, kterými ruské síly opakovaně útočí na Ukrajinu, podotkla Meduza s odvoláním na zjištění Navalného spolupracovníků.

Moskva/Praha 19:10 10. května 2023

Šéf zbrojařského holdingu Boris Obnosov | Zdroj: Profimedia

Podle Meduzy na nemovitosti upozornila reportáž spolupracovníků ruského opozičního předáka Alexeje Navalného.

Představitelka Fondu boje s korupcí Marija Pevčichová ve zveřejněné reportáži uvedla, že Navalného spolupracovníci budou kontaktovat české úřady a požádají je o zavedení sankcí proti členům rodiny Borise Obnosova i jejich firmám.

Evropská komise představila 11. balíček sankcí proti Rusku. Má zamezit obcházení už zavedených opatření

Číst článek

Podle šetření Navalného Fondu boje proti korupci vlastní Obnosovovův zeť Rostislav Zorikov přes firmy Alterra a Riomax čtyřpodlažní dům na Žižkově v hodnotě asi šesti milionů eur.

Zorikovovi podle Fondu boje proti korupci taktéž patří penthouse o rozloze 140 metrů čtvereční a hodnotě okolo 1,1 milionu eur v pražských Hlubočepích.

Na zvonku u dveří domu je podle autorů šetření i jméno Obnosovovy dcery Olgy Zorikovové a jejího manžela Rostislava Zorikova.

Ve stejném domě vlastní byt i Zorikovův otec, tvrdí Navalného spolupracovníci. V okolí je podle nich ještě jeden byt, který patří Rostislavu Zorikovovi a jeho mladšímu bratru Daniilovi. O hodnotě těchto nemovitostí se reportáž nezmiňuje.

ČTK

Zdroj