Rodiny Zemana a Babiše poobědvají navzdory doporučením ministerstev

2 měsíce starý 16

„Vyhněte se setkávání s lidmi mimo vaši domácnost či tuto skupinu,“ doporučilo veřejnosti Ministerstvo zdravotnictví před Vánocemi.

Covidový web Ministerstva vnitra zní ještě přísněji: „V současné době je výrazně omezen volný pohyb osob. Z těchto důvodů není povoleno se stýkat s osobami, které nejsou členy vaší domácnosti či rodiny. Není povoleno pořádat či se účastnit večírků, větších setkání ani oslav.“

Ani tyto apely v době, kdy podle protiepidemického systému PES platí pro Česko nejpřísnější pátý stupeň opatření, neodradily prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO) sejít se zkraje roku se svými rodinami na zámku v Lánech u novoročního oběda.

Šéf hnutí ANO i Hrad se hájí argumentem, že Zeman v Lánech de facto bydlí a jde tedy o setkání v jeho domácnosti. Jenže Babišova a Zemanova rodina společnou domácnost nesdílí. Takže půjde o setkání rodinných členů Babišovy domácnosti a Zemanovy domácnosti.

„Jde o setkání dvou rodin v domácnosti,“ napsal Seznam Zprávám prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že obědová akce 3. ledna proběhne dle platných nařízení.

Podobně se vyjádřil i Babiš. „Je to jako návštěva v domácnosti, neboť lánský zámek je sídlem prezidenta republiky a pan prezident tam de facto bydlí. Taková návštěva je zcela v souladu s platnými protiepidemickými opatřeními,“ napsal premiér ČTK.

Babiše podpořil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který Deníku N sdělil: „Je to jako návštěva v domácnosti, neboť lánský zámek je sídlem prezidenta republiky a pan prezident tam bydlí.“

Mluvčí Hradu Ovčáček odmítl konkrétně uvést, jak přesně budou během novoročního setkání pravidla nastavena - zda se účastníci nechají předem otestovat, jak velké budou rozestupy u stolu a podobně.

Odpovědi na dotaz, jak si vyložit konání oběda v kontextu doporučení ministerstev zdravotnictví a vnitra, se Ovčáček vyhnul. „Zapojit zdravý rozum. Jeho absence v médiích a u opozice je markantní,“ reagoval mimo výseč.

Ať se sejdou ve dvou

Předseda ODS Petr Fiala osobní setkání rodin premiéra a prezidenta nechápe. „Je to těžko pochopitelné. Bylo by mnohem vhodnější, kdyby se prezident s premiérem setkali pracovně bez rodin. Těžko pak požadovat po ostatních, aby opatření dodržovali. Na silvestra lidé nemají výjimku, ale nejvyšší představitelé státu se hned poté setkají na oběd. Toto není od prezidenta s premiérem dobrý příklad,“ napsal Fiala Seznam Zprávám.

Epidemiolog a bývalý poradce ministra zdravotnictví Rastislav Maďar doporučuje, aby se obědu účastnil jen Babiš a Zeman - bez rodin.

„Setkat se mají maximálně dvě osoby, které spolu nevytváří homogenní skupinu, kterou jsou nejbližší rodina nebo nejbližší kolegové. Rodinní příslušníci premiéra s prezidentem homogenní skupinou pravděpodobně nejsou, bylo by lepší protiepidemické omezení respektovat a setkat se jen ve dvou,“ uvedl Maďar pro ČTK.

Zdroj