Íránci si v neděli připomínají první výročí atentátu na generála Kásima Solejmáního. Velitel elitních jednotek Kuds patřil k nejmocnějším mužům v zemi, loni zahynul v Bagdádu při útoku amerického dronu. Podle Washingtonu Solejmání organizoval útoky na americké vojáky v regionu. Při atentátu tehdy zemřelo dalších devět lidí. V souvislosti s výročím napětí mezi Teheránem a Spojenými státy opět zesílilo.

Teherán 12:40 3. ledna 2021

Během připomínkové akce se sešly davy lidí nejen v Iránu, ale také v Bagdádu. Na fotografii drží muž transparent s podobiznami šíitských vůdců Chameneího a Chomejního | Foto: Thaier Al-Sudani | Zdroj: Reuters

Památku zabitých uctili jejich stoupenci v Íránu a taky na místě atentátu u bagdádského letiště.

„Stali se terčem, protože se postavili tyranii Ameriky a Izraele,“ prohlásil Safaa Al-Ebeidy z iráckých Lidových mobilizačních sil, které sdružují převážně šíitské milice. Při loňském atentátu zahynul i člen jejich velení Abú Mahdí Muhandis.

Írán v odvetě vypálil rakety na americkou základnu v Iráku a krátce poté omylem sestřelil ukrajinské dopravní letadlo. Zemřelo všech 176 lidí na jeho palubě, většinou Íránců.

Dívka zapaluje svíčku k Solejmáního památce na místě atentátu u bagdádského letiště | Foto: Thaier Al-Sudani | Zdroj: Reuters

Velitel íránských Revolučních gard Hossein Salámí údajně během inspekce sil na ostrově Abú Músá nedaleko Hormuzského průlivu přislíbil odvetu za případnou nepřátelskou akci. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na oficiální webové stránky Revolučních gard.

V Íránu popravili muže, který CIA a Mossadu radil, kde je generál Solejmání

Číst článek

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v sobotu varoval amerického prezidenta Donalda Trumpa před pastí, jakou se údajně snaží nastražit izraelští agenti v Iráku. Podle Zarífa chtějí vyprovokovat válku útoky na americké cíle v Iráku, jak napsal na twitteru.

V Perském zálivu je od listopadu americká letadlová loď Nimitz. Podle deníku The New York Times ji ale Pentagon tento týden nařídil návrat do vlasti. Úřadující ministr obrany Christopher Miller se tak podle listu snaží vyhnout konfliktu v posledních dnech odcházející administrativy.

New intelligence from Iraq indicate that Israeli agent-provocateurs are plotting attacks against Americans—putting an outgoing Trump in a bind with a fake casus belli.

Be careful of a trap, @Donald J. Trump. Any fireworks will backfire badly, particularly against your same BFFs.

15:03 – 02. 01. 2021

1418 4751

Helena Berková

Nejčtenější

24 hodin 3 dny týden

Nejnovější články

Rok po smrti íránského generála Solejmáního zaznívají z Teheránu výhrůžky směrem k USA

Motocyklista Michek v první etapě Rallye Dakar dvakrát upadl, přesto dojel desátý

‚Není důvod, proč by ženy nemohly trénovat v NBA.‘ Trenér Popovich ocenil svou zástupkyni a vyzval další

Babiš: Od půlky ledna se můžou na očkování proti koronaviru hlásit lidi nad 80 let, od února všichni

Petrinja téměř celá spadne, řekl starosta chorvatského města. Demolice po zemětřesení čeká většinu domů

Za rok skoro o 40 procent. Objem úvěrů na bydlení v Česku stoupl na 22,1 miliardy

Aktuální témata

Koronavirus, Druhá vlna koronaviru, Lockdown, Film, Koronavirus USA, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Parlamentní volby 2021, Euro 2020, Prezidentské volby USA 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme

Prostudujte si kompletní obvinění kauzy Čapí hnízdo 6 společenských tříd. Do které patříte vy? Kdo šíří dezinformace? Našli jsme vlivné i pěšáky 130 tváří. Ptali jsme se, kdo a proč přišel demonstrovat