Rok po smrti íránského generála zněla v Bagdádu protiamerická hesla

3 měsíce starý 22

Rok od likvidace Kásema Solejmáního, považovaného za architekta současné íránské vojenské strategie, takzvaných zástupných válek, se jeho stoupenci sešli nejprve v sobotu večer u dálnice k bagdádskému letišti. Nesli plakáty zobrazující Solejmáního a Abú Mahdího Muhandise, který také při americkém útoku přišel o život. Muhandis byl členem vedení milic PMF. Na místě u letiště, kde muži zemřeli, vzniklo improvizované pietní místo se svíčkami.

Druhý den se stoupenci PMF sešli bagdádském náměstí Tahrír. Přinesli si irácké vlajky a křičeli hesla jako „Amerika je velký satan“, dožadovali se též odplaty za smrt Solejmáního.

Solejmání vedl jednotky Kuds, které kontrolují libanonský Hizballáh, proíránské milice v Sýrii, Iráku nebo Jemenu a jejich vliv zasahuje i do Afghánistánu a Pákistánu. Solejmání byl považován za architekta současné íránské vojenské strategie, takzvaných zástupných válek, kdy Teherán namísto přímého angažmá ve vojenských konfliktech využívá spřátelených milicí k prosazování vlastních zájmů v širším blízkovýchodním regionu. Často cestoval mezi Irákem, Libanonem a Sýrií.

Zabití Kásema Solejmáního přivedlo Írán a Spojené státy na pokraj války a podle Reuters napětí mezi oběma zeměmi rok poté opět roste. Íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf v sobotu vzkázal americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby se nenechal „nachytat“ údajným plánem Izraele na vyprovokování války kvůli útokům na americké vojáky v Iráku. Izraelský ministr energetiky Juval Steinic dnes Zarífovo tvrzení označil za „nesmysl“.

Podle Spojených států ale stojí za pravidelnými raketovými útoky na americké cíle v Iráku Teheránem podporované milice.

Zdroj