Rok po tragickém požáru v Roztokách: Alzheimer centrum brzy otevře, vyšetřování neskončilo

4 měsíce starý 25

Už první zprávy o požáru nevěstily nic dobrého. Personál sice stihl před plameny utéct, oheň a kouř ale v budově uvěznily desítky klientů. Záchranáři aktivovali traumaplán. Hasiči a policisté dostávali z domova nemohoucí seniory. „Vynášeli je okny za pomoci nastavovacích žebříků,“ vysvětlila tehdy mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegrová.

K TÉMATU: Kašlal jsem na policisty, popsal hrdina z Roztok. Z ohnivého pekla vynesl 14 seniorů

Jednapadesát seniorů se zranilo lehce, jeden člověk utrpěl středně těžká zranění, dva lidé skončili v kritickém stavu. Zhruba po pěti hodinách boje s ohněm se hasiči dostali do míst, kam předtím nemohli. Uvnitř našli dva mrtvé klienty a také jednu ženu, která jako zázrakem v hořící budově zamořené kouřem přežila.

Vyšetřování stále trvá

Jakmile skončily záchranné práce, dostali prostor vyšetřovatelé. Začali pracovat se dvěma verzemi – požár buď způsobila technická závada, nebo ho někdo neúmyslně založil. Případ proto detektivové prověřují jako ohrožení z nedbalosti.

„Kriminalisté už na počátku zadali spoustu znaleckých posudků a odborných vyjádření, aby mohli ve věci skutečně erudovaně rozhodnout. Nicméně stále nemají k dispozici všechny jejich závěry,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS mluvčí středočeských policistů Vlasta Suchánková.

Návrat bývalých klientů

Vyšetřování zatím není uzavřené, to ale neznamená, že domov znovu nenabídne služby klientům. Krátce po požáru se rozjely opravy celkem za šedesát milionů korun. „Nejvíce byla poškozena střecha a poslední nadzemní podlaží. Musel se udělat nový krov a nová střecha včetně obvodového zdiva podlaží,“ popsal pro CNN Prima NEWS výkonný ředitel domova Radek Žádník.

Momentálně dělníci pracují v interiérech budovy, zároveň osazují okna. Pokračovat budou celé léto. „Bude to podobné jako předtím. Kapacita se mírně zvýší ze 60 na 64 lůžek,“ doplnil Žádník. Podle odhadů by mělo být vše hotové do konce prázdnin. Podle informací CNN Prima NEWS by se do domova měli vrátit i někteří klienti, kteří v něm bydleli v době požáru.

Připomeňte si dramatický zásah hasičů v hořícím Alzheimer centru:

Zdroj