Rosatom je řízený Kremlem, říká Drábová. Je ale skutečně ze hry o Dukovany?

1 měsíc starý 22

Ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová | FOTO: FB Dana Drábová

Ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová neskrývala úlevu, že je koncern Rosatom vyřazen z tendru na výstavbu v Dukovanech. Jeho projekt je podle ní srovnatelný s ostatními, ale nebezpečné je jeho přímé propojení s Kremlem. Nehrozí ovšem jeho návrat do hry?

Dana Drábová poskytla rozhovor portálu iDNES.cz v pořadu Rozstřel, kde se vyjádřila k dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech. Považuje za správné vyřazení ruského dodavatele Rosatom, jelikož vidí riziko v prosazování geopolitických zájmů Moskvy.

Dále čtěte

Prezident Miloš Zeman (FB Miloš Zeman)

Zeman žádal po BIS jména ruských agentů a jejich akce. Teď je má, měl by se Koudelkovi omluvit

Není to tak dávno, co chtěl prezident Zeman zaúkolovat Bezpečnostní informační službu, aby mu předložila seznam ruských agentů a jejich živých ...

číst článek »

Rosatom není dobrý partner

„Projekt Rosatomu vůbec není technicky špatný, je zcela srovnatelný s těmi ostatními. Já jsem se ale netajila tím, že ho nepovažuji za dobrého partnera pro stavbu jaderné elektrárny v České republice. A to vzhledem k tomu, že je to státní korporace přímo řízená Kremlem,“ uvedla Drábová.

„Podíváme-li se na to, jak současná ruská vláda prosazuje zájmy Ruska nejenom v České republice, jak nám ukázaly Vrbětice, ale různě po světě, zejména tam, kde si Rusko zvyklo považovat to území za svou sféru vlivu, tak opravdu stojí za zamyšlení, jestli takového partnera na řadu desítek let chceme,“ dodala.

Ve hře tak nyní zůstávají po dřívějším vyřazení čínské společnosti CGN tři zájemci: francouzská EdF, jihokorejská KNHP a kanadsko-americký Westinghouse. Podle Drábové jsou všichni potenciální uchazeči schopni dodat bezpečný a spolehlivý projekt, který by získal povolení k výstavbě od jím vedeného úřadu.

Je optimismus ředitelky SÚJIB a mnoha dalších ohledně vyřazení Rosatomu opodstatněný? Je vyloučeno, že se nezmění „okolnosti“, za kterých by mohl být v blízké budoucnosti znovu přizván do tendru?

Náhlý obrat

Náhlá ostrakizace Rosatomu nastala až poté, kdy vláda pod tlakem vnějších okolností vyhrotila česko-ruské vztahy a diplomatická válka mezi oběma zeměmi stále nekončí.

Dále čtěte

()

Kniha rozhovorů s Miroslavou Němcovou. Kupte si knihu První dáma české politiky

Spolek Free Czech Media ve spolupráci s deníkem FORUM 24 vydal již čtvrtou knihu. Její autorkou je Johana Hovorková a publikace se jmenuje ...

číst článek »

Důvodem byly informace, že agenti GRU stojí za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014, při kterých zahynuli dva čeští občané, a materiální škody přesáhly miliardu korun. Pokud by důkazy zajištěné BIS a policií nebyly pádné a nehrozil jejich průsak do médií, jen stěží by se Babišova vláda odhodlala k tak razantním krokům.

Nelegální operace ruských tajných služeb na svrchovaném území České republiky měly další dopady do vnitropolitické scény. Vláda rozhodla o vyřazení Rosatomu z přípravné fáze dukovanského tendru.

Ještě koncem března však došlo ke sporné zápletce, kdy ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček zaslal část dokumentace tendru s bezpečnostním dotazníkem čtyřem zájemcům o dostavbu v Dukovanech. Mezi nimi i Rosatomu, před jehož účastí opakovaně varovaly zpravodajské služby.

Havlíček tak učinil za zády vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla, který nepovažoval ruský koncern za vhodného dodavatele. „Bezpečnostní zájmy státu jsou na prvním místě, a to před technickým nebo ekonomickým hlediskem,“ odůvodňoval svůj postoj.

Zemanovy tlaky

Ministr Havlíček vyřešil rozpor Mílovým odvoláním ze zástupných důvodů a naopak prosazoval urychlení příprav tendru. Babišova vláda nepochybně jednala ve shodě se zájmy Hradu, které neplánovaně narušila vrbětická kauza, a Havlíček ze dne na den otočil o sto osmdesát stupňů.

Z výše uvedených důvodů zůstává na místě jistá obezřetnost, zda se skutečně jedná o finální stav. Jelikož o výběru dodavatele rozhodne až příští vláda, nelze zcela vyloučit, že za určitých okolností při „příznivém“ výsledku sněmovních voleb pro ANO, ČSSD, KSČM a SPD nedojde k dalšímu obratu.

Něco už naznačil prezident Miloš Zeman ve svém projevu k Vrběticím, který zpochybněním „ruské stopy“ a rozmělněním kauzy potěšil své loutkovodiče v Kremlu.

„Dovíme se, zda je toto podezření oprávněné a v takovém případě, ač podporuji korektní vztahy, aby Ruská federace za tento případný teroristický útok zaplatila například neúčastí Rosatomu v tendru na Dukovany. Pokud naopak toto podezření bude vyvráceno, tak z toho vyplývá, že se jedná o zpravodajskou hru, která může mít vážné důsledky pro náš vnitřní politický život,“ řekl prezident.

Dále čtěte

Předseda Jan Hamáček a bývalý statutární místopředseda Milan Chovanec (oba ČSSD) ()

Chovanec potápí Hamáčka, který má co vysvětlovat. Co všechno věděl o ruských aktivitách?

Vztahy mezi ministrem vnitra Janem Hamáčkem a jeho předchůdcem Milanem Chovancem ochladly v době rozhodování o vstupu ČSSD do vlády. Dnes se ...

číst článek »

Míl: Z usnesení vlády nevyplývá vůbec nic

Do voleb se ještě může odehrát ledacos. Premiér Babiš si sice uvědomuje, že nyní musí konat, aby nebyl považován za zrádce českých zájmů. Na druhou stranu je to největší oportunista v domácí politice. Kdykoli změní názor, pokud to bude k jeho prospěchu. Dlouhodobý spor se Zemanem proto není v jeho zájmu.

Nelze také pominout „technický detail“, že vláda neoznačila vyřazeného ruského dodavatele jako koncern Rosatom, ale jednu z jeho čtyř set dceřiných firem Rusatom Overseas JSC.

„Pokud vláda nechce účast Rosatomu, musí jasně říct, že nesouhlasí z bezpečnostních důvodů s přizváním společnosti Rosatom včetně jeho dceřiných a dalších vlastnicky propojených společností do soutěže na výstavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Z vládního usnesení pro neúčast Rosatomu v soutěži nevyplývá vůbec nic,“ míní Jaroslav Míl.

I kdyby vláda odhlasovala vyřazení Rosatomu ze soutěže, stále by šlo jen o deklaraci, kterou může současná i nová vláda kdykoli odvolat. Pozvání Rosatomu do tendru tedy stále není vyloučeno. Mohly by ho znemožnit podmínky veřejné soutěže nastavené ministerstvem průmyslu a obchodu.

Zadávací dokumentace však stále není dokončena a Karel Havlíček už mnohokrát prokázal, že je schopen kdykoli otočit a vymezovat se vůči názoru, který prosazoval ještě včera. Proto je zatím jistá míra skepse na místě.

Zdroj