Rozbíjení oken, kopání do kamer a selfie s policisty. Podívejte se, jak Trumpovi příznivci obsadili Kapitol

1 měsíc starý 11

Podporovatelé odcházejícího prezidenta USA Donalda Trumpa vtrhli násilně do Kapitolu ve Washingtonu. Chtěli zastavit jednání k potvrzení výsledků prezidentských voleb, ve kterých po sečtení hlasů zvítězil demokratický kandidát Joe Biden. Při vpádu zemřeli čtyři lidé, zatčeno bylo 52 protestujících. Na sociálních sítích se objevila řada videí, která ukazují, jak vniknutí probíhalo.

Washington 12:17 7. ledna 2021

Příznivci Donalda Trumpa v Kapitolu | Zdroj: Reuters

Na sociálních sítích i v médiích probudil vpád debatu nad přístupem ochranky Kapitolu, z videí plyne, že její členové v některých případech nebránili protestujícím v cestě a také se s nimi i fotili. Vidět třeba je, že  kapitolští policisté před demonstranty dokonce otevírají zábrany.

Příznivci Donalda Trumpa v okolí Kapitolu napadali novináře a ničili jejich techniku. Na některých záběrech je vidět, jak demonstranti demolují světla, kamery a další vybavení agentury AP.

BREAKING. Mob of Trump supporters swarm the media near the US Capitol. They yell what Trump frequently says, “the media is the enemy of the people.” They destroy equipment and chased out reporters. I’ve never seen anything like this in my 20 year career: @nbcwashington @MSNBC pic.twitter.com/3VLC07JQR2

— Shomari Stone (@shomaristone) January 6, 2021

For all of you asking from concern: Our colleagues are shaken but thankfully safe and unharmed; our live cameras and gear are completely destroyed. pic.twitter.com/UmyTNMP3v2

— Nico Maounis (@nicomaounis) January 7, 2021

Trumpovi příznivci poté rozbíjeli okna a násilím otevírali dveře, kterými vnikli do budovy Kapitolu, místa schůzí amerických zákonodárců.

Na sociálních sítích i v médiích vzbudila rozruch videa, na kterých je patrné, že v některých případech ani policie nebránila demonstrantům ve vstupu do budovy.

Twitterem také koluje záznam živého vysílání, ze kterého je patrné, že se policisté s protestujícími fotili.

Uživatelé sociálních sítí upozorňují na rozdíl mezi zásahem policistů proti hnutí Black Lives Matter, které v minulém roce protestovalo po celých Spojených státech, a při demonstraci Trumpových příznivců.

V budově Kapitolu se podařilo reportérovi britské stanice ITV natočit kromě destruktivního chování demonstrantů i několik rozhovorů. „Dodržovali jsme zákon, byli jsme slušní lidé. Tohle jste z nás udělali vy, je to vaše vina! Bojujeme za svoji svobodu,“ křičí v nich jeden z protestujících.

Při útoku na Kapitol zemřeli čtyři lidé. Jedno z videí zachycuje smrt demonstrantky, která se pokusila prolézt rozbitými dveřmi. V ten moment ji kapitolský policista zastřelil. Upozorňujeme, že video obsahuje drastické záběry.

GRAPHIC FOOTAGE: Police fatally shoot a Trump supporter inside the Capitol building. This is a sickening crime that should be prosecuted as such. pic.twitter.com/X8JK7HplJ7

— Dan Cohen (@dancohen3000) January 7, 2021

Donald Trump vydal v reakci na protesty video, ve kterém opakuje, že volby neproběhly podle pravidel. A to i přesto, že žádná z námitek vznesených proti prezidentskému klání nebyla schválena.

„Vím, že to bolí, že se trápíte. Ukradli nám volby,“ řekl ve videu. „Teď běžte domů, máme vás rádi, jste velmi výjimeční,“ vzkázal demonstrantům.

Sítě Twitter, Facebook i YouTube ale video s jeho projevem smazaly.

Po zásahu policie a odchodu demonstrantů schůze pokračovala. „Snažili se narušit naší demokracii. Nepodařilo se jim to,“ uvedl na začátek obnoveného setkání a před hlasováním šéf senátní republikánské většiny Mitch McConnell.

Senát nakonec potvrdil Joe Bidena jako prezidenta Spojených států.

Washington| 10:28|ČTK |Zprávy ze světa |Video

ONLINE: Čtyři mrtví po vpádu Trumpových příznivců na Kapitol. Kongres potvrdil Bidenovo zvolení

Dokončení certifikačního procesu oznámil viceprezident Mike Pence. Námitky proti výsledkům hlasování ve státě Arizona a Pensylvánii zamítl Senát i Sněmovna reprezentantů.

Vít Svoboda

Zdroj