Rozhlas se omluvil za analytika Kollera ve vysílání. Trest dostal i editor

4 měsíce starý 114

29. března 2022, 11:51 Autor: Jan Hrabě / EuroZprávy.cz

Český rozhlas (ČRo) se opět omluvil za nedávné vystoupení vojenského analytika Martina Kollera ve vysílání Radiožurnálu. Koller přednesl své názory na válku na Ukrajině, které se dle rozhlasu nezakládaly na pravdě. Kvůli pozvánce pro kontroverzního hosta má být potrestán jeden z editorů.

Český rozhlas.

Český rozhlas.
FOTO: Michael Zelinka / INCORP images

O výstupu z jednání Rady Českého rozhlasu informoval server Mediář. Radiožurnál se za Kollerovo vystoupení omluvil posluchačům již 18. března na sociálních sítích. 

Pověřený šéf zpravodajství Ondřej Suchan vysvětlil, že Koller nahradil ve vysílání původně domluveného hosta. Adekvátní podle něj nebyla příprava ani samotné vedení rozhovoru.

Rozhlas dle Suchana přijal opatření, aby se zabránilo opakování takové situace. Mimo jiné má dojít k mimořádnému proškolení moderátorů. Editor, který analytika pozval, bude mít snížené půlroční odměny. 

Koller se objevil v poledním publicistickém pořadu Hlavní zprávy - rozhovory, komentáře, kde prezentoval své názory na válku na Ukrajině, které nebyly podložené fakty. "Jeho účast ve vysílání považujeme za důsledek naší nedostatečné přípravy," uvedl Radiožurnál na twitteru.

Z úst hosta ve vysílání zaznělo, že v ukrajinské armádě údajně bojují žoldáci a Ukrajinu prý opouští hlavně ekonomičtí migranti, mezi nimi "různí černoši a Arabové". 

Generální ředitel ČRo René Zavoral radním řekl, že do vysílání není možné připustit někoho, kdo byl již v minulosti přistižen, že jeho výroky byly lživé nebo nepravdivé. "Rozlišujme mezi jiným názorem a názory prezentovanými lidmi, kteří záměrně šíří dezinformace," konstatoval. 

Zdroj