Rozluštění záhady průkopnice létání? Vědci možná nalezli stroj slavné pilotky Earhartové

před 3 měsíce 66

Světově známá pilotka zmizela nad Tichým oceánem již před 87 lety. Trosky jejího stroje Lockheed 10-E Electra se nikdy nenašly a tak nebylo možné přesně určit, kdy a kde Earhartová skonala.

Rozuzlení případu možná přinesli vědci z Deep Sea Vision, společnosti zabývající se podmořským výzkumem. Pomocí sonaru zachytili anomálii zhruba pět tisíc metrů hluboko v Pacifickém oceánu, zhruba 160 kilometrů vzdáleného Howlandova ostrova. Ten se nachází zhruba v polovině cesty mezi Havají a Austrálií. A právě tento ostrov měl být místem, kde měla Earhartová společně se svým navigátorem Fredem Noonanem přistát po svém vzletu z dnešní Papuy Nové Guiney.

Tým expertů věří, že by anomálie v hlubinách mohly být trosky stroje Earhartové.

„Někteří lidé říkají, že jde o jednu z největších záhad všech dob. Já myslím, že je z nich ze všech největší,“ hlásí šéf společnosti Tony Romeo. „Máme možnost uzavřít jeden z největších amerických příběhů,“ cituje dále ředitele Deep Sea Vision stanice CNN.

ČTĚTE TAKÉ: Děsivé záběry: Porouchané letadlo volně padalo k zemi. Ve vraku našlo smrt sedm lidí

Vědci podle stanice prozkoumali podmořskou oblast o rozloze více než 13 tisíc čtverečních kilometrů. K pátrání využili také podmořský bezpilotní stroj Hugin 6000. Právě pomocí jeho sonaru došlo k novému objevu.

Romeo popsal, že průzkum započal v září a skončil v prosinci loňského roku. Jeho výsledky zveřejnil až nyní. Nyní doufá, že se vědci budou moci vrátit na místo a potvrdit, že onou anomálií skutečně je zřícené letadlo, které pilotovala Earhartová.

„I když je možné, že to je letadlo a dokonce i to, které pilotovala Earhartová, je předčasné dělat definitivní závěry. Mohlo by také jít o šum sonaru, něco geologického původu nebo jiné letadlo,“ krotil nadšení podmořský archeolog Andrew Pietruszka z kalifornské univerzity.

Přečtěte celý článek