Rožnovský skanzen představí lidem velikonoční tradice on-line

2 měsíce starý 11

foto Rapačáři předvádí 25. března 2021 obchůzku ve Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) - Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku se dnes pekly velikonoční mazance, vyráběly velikonoční metličky, konaly se i tradiční velikonoční obchůzky. Kvůli opatřením souvisejícím s pandemií koronaviru však u toho nebyla jako v předchozích letech veřejnost, velikonoční akce přitom do skanzenu tradičně lákaly tisíce návštěvníků. Muzeum se však rozhodlo velikonoční tradice zachytit na kameru a lidem je představí na webových stránkách a sociálních sítích muzea, řekla dnes ČTK mluvčí muzea Pavlína Polášková.

"V této složité době se snažíme našim příznivcům přenést kousek muzea do jejich domova. V předešlém období jsme se setkali s velkým zájmem veřejnosti po poznání zvyků a tradic. Proto jsme se rozhodli pokračovat v našich on-line aktivitách a připravili jsme nový cyklus s názvem Dajte vajíčko malované, který bude probíhat na webových stránkách a sociálních sítích muzea," uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Lidé uvidí videa i archivní fotografie. "Připomeneme si vybrané okamžiky velikonočního období a osvětlíme známé i pozapomenuté zvyklosti, které se k této době váží. Chybět nebudou tradiční recepty a zajímavé návody," uvedl Ondruš.

Muzeum již například zaznamenalo výrobu tradičních rožnovských vyškrabovaných kraslic. Dnes se pekl mazanec na slano i na sladko, vařila se také pučálka, což je naklíčený a opražený hrách. Mladí chlapci předvedli obchůzky, kdy na Zelený čtvrtek takzvaní klapotáři či rapačáři obcházejí vesnicí a hlukem nahrazují mlčící kostelní zvony.

Zdroj