Rozprášená ruská velitelství a zabitý plukovník. Ukrajinci ukázali sílu obávaných raketometů

5 měsíce starý 30

Britská média s odkazem na ukrajinské velitele uvádějí, že při útoku zemřelo na 40 vojáků. V neděli se pak na internetu objevily záběry zničené budovy a trosek vozidel se znakem „Z“. Video má ukazovat právě následky po útoku raket HIMARS. Rusové útok raketometem HIMARS připustili, ale tvrdí, že cílil na nemocnici a zemřeli při něm dva civilisté.

Podle ukrajinského webu Guildhall, který se odkazuje na zdroj z ukrajinské vojenské rozvědky, byl útok proveden 24. června a jeho cílem bylo velitelské stanoviště 20. armády Západního vojenského okruhu Ozbrojených sil Ruské federace. Web sice neuvádí počet zemřelých ruských vojáků, informuje ale o „zneškodnění značného množství důstojníků a vojenské techniky“.

Ke konci minulého týdne byl proveden útok také na velitelské stanoviště ruských leteckých sil. Kromě „značného množství zničené techniky a zbraní“ informují Ukrajinci i o zabití plukovníka A. V. Vasiljeva, který velel 106. gardové vzdušně-výsadkové divizi. Jak informuje web Daily Mail, jedná se už o 56. vysokého důstojníka ruské armády, který během bojů na Ukrajině padl. Podle médií byl i tento útok provedem pomocí raketového systému HIMARS.

Slíbené americké raketomety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System – Vysoce mobilní dělostřelecký raketový systém) dorazily na Ukrajinu minulý týden, 23. června to oznámil ministr obrany Oleksij Reznikov a zároveň informoval ruské okupanty, že jim začíná „horké léto“.

HIMARS jsou moderním pokračovatelem takzvaných kaťuší — raketometů používaných sovětskou Rudou armádou za druhé světové války; podobné zbraně – například známý BM-21 Grad – mají ve výzbroji i ruská a ukrajinská armáda. V porovnání s původně sovětskými grady používanými od 60. let je ale americký systém přesnější a používané rakety mohou mít mnohem větší dolet. Ukrajina ovšem podle informací agentury AFP dostala verzi střel s dosahem maximálně 80 kilometrů (s vysoce přesnou raketou zasáhne HIMARS cíle vzdálené až 500 km).

Kromě americké armády mají HIMARS ve výzbroji také Singapur, Spojené arabské emiráty, Jordánsko a Rumunsko. Intenzivně se o ně zajímá Polsko, které už v roce 2018 podepsalo kontrakt na dodávku dvou desítek systémů, které mělo dostat příští rok. Nyní ale svou objednávku podstatně zvýšilo, když polský ministr obrany Mariusz Błaszczak americkou straně požádal o dalších 500 kusů těchto raketometů. Pokud by je polská armáda skutečně získala, stala by se vůbec největším uživatelem tohoto raketového systému na světě.

Zdroj