Rozsáhlé požáry v Chile mají přes sto obětí. O střechu nad hlavou připravily asi čtyřicet tisíc lidí

před 3 měsíce 89

Lesní požáry v centrální části Chile si za tři dny vyžádaly už 112 obětí, několik stovek lidí se stále pohřešuje. Podle tamních médií o tom informovalo chilské ministerstvo vnitra. V zemi v pondělí začal platit dvoudenní státní smutek, podle prezidenta Gabriela Borice čelí Chile největší tragédii od zemětřesení z roku 2010, které si vyžádalo přes pět set obětí.

O nové bilanci obětí informoval v neděli večer místního času náměstek chilského ministra vnitra Manuel Monsalve. Rovněž řekl, že zatím nemá údaje o počtu zničených domů, ale odhadem o střechu nad hlavou přišlo na čtyřicet tisíc lidí. Požáry se začaly rychle šířit v pátek v oblastech dvou oblíbených přímořských destinací Viňa del Mar a Valparaíso.

Podle Monsalveho nyní nejsou bezprostředně ohroženy další životy lidí v regionu Valparaíso, ale situace se může kvůli větru a vysokým teplotám změnit. V celé zemi je podle něj nyní 165 ohnisek požárů, z nichž asi stovku mají hasiči pod kontrolou. V neděli se ale objevilo několik dalších ohnisek. Vláda do postižených oblastí vyslala na pomoc také armádu.

Hašení ztěžují vysoké teploty i vítr

„Ve velké části máme pořád teploty přes třicet stupňů a vítr asi čtyřicet kilometrů za hodinu, což jsou stále obtížné podmínky pro uhašení požárů,“ upozornila v neděli ministryně vnitra Carolina Toháová. Dodala, že situaci by mohly zlepšit srážky, které meteorologové očekávají v úterý.

V regionu Valparaíso, který sousedí s metropolitní oblastí Santiago de Chile, žijí skoro dva miliony lidí a region je druhým nejhustěji obydleným v zemi po metropolitní oblasti hlavního města.

Úřady se domnívají, že některé požáry byly založeny úmyslně. Ministryně Toháová v neděli oznámila, že podala trestní oznámení zatím na jednu osobu, která v oblasti nynějších požárů před jejich vypuknutím svařovala, ač je to v těchto podmínkách zakázané.

Následky požárů v Chile (zdroj: Reuters)

Prezident Boric o víkendu prohlásil, že země čelí největší tragédii od února 2010, kdy Chile zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy půdy a následná vlna tsunami tehdy připravily o život přes pět set lidí.

Mnohé jihoamerické země, včetně Argentiny, Brazílie či Kolumbie, už nabídly chilské vládě pomoc. Papež František o víkendu v Římě vyzval k modlitbám za oběti a zraněné.

Chile sužují lesní požáry v tomto období, kdy je v zemi léto, každý rok. Ty letošní jsou ale výjimečně tragické kvůli tomu, s jakou rychlostí se rozšířily. Například loni zemřelo při lesních požárech v Chile za tři týdny 27 lidí. V roce 2014 v regionu Valparaíso si lesní požáry v létě vyžádaly patnáct obětí.

Přečtěte celý článek