Rozsudek nad bílou mafií písmem: Náhlé zbohatnutí, nulová sebereflexe a vlivný právník jako poslíček

3 měsíce starý 9

Proč jde exšéf Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý do vězení? Písemná verze pravomocného rozsudku, kterou server iROZHLAS.cz získal s pomocí informačního zákona, smývá pochybnosti o klíčovém důkazu kauzy, ředitelových zápiscích. Současně nálepkuje odsouzeného advokáta Davida Michala jako poslíčka, nikoliv organizátora řízené tuneláže.

Doporučujeme Praha 12:00 28. března 2021

Jeden z fotek, která Dbalého usvědčila. | Foto: Fotorepro | Zdroj: Sněžím! Deník bílé mafie

„Jedná se o vysoce subjektivní záznamy deníkového charakteru, které rozhodně nebyly určeny k širší publikaci,“ konstatoval předseda senátu Vrchního soudu Praze Jiří Lněnička v písemném odůvodnění rozsudku. Rozsudku, který pravomocně ukončil jednu z větví tunelování státní Nemocnice Na Homolce.

Tresty v kauze Homole 2

Exředitel Vladimír Dbalý – Městský soud v Praze ho odsoudil k 8,5 roku vězení a finančnímu trestu 10,9 milionu korun. Společně s Romanem Žďárkem a Emilií Bialešovou měl nemocnici uhradit škodu ve výši 49,5 milionu korun. Vrchní soud v Praze Dbalého poslal pravomocně do vězení na sedm let a udělil mu finanční trest ve výši 10,95 milionu korun. Škodu, která nemocnici vznikla, má podle vrchního soudu uhradit sám.

Právník David Michal – Městský soud v Praze mu předloni uložil čtyřleté vězení, v rámci peněžitého trestu měl zaplatit 2,4 milionu korun. Od vrchního soudu odešel s dvouletou podmínkou s odkladem na dva roky. Finanční trest zůstal nezměněný.

Účetní Emilie Bialešová – Od Městského soudu v Praze odešla předloni s čtyřletým nepodmíněným trestem, zaplatit měla 3,5 milionu korun a zároveň se spolupodílet na uhrazení téměř padesátimilionové škody. Vrchní soud ji propustil s tříletou podmínkou s odkladem na tři roky.

Odsouzení poradci Josef Kantůrek a Zdeněk Čáp se proti rozsudku pražského městského soudu neodvolali, vysloužili si tak podmínky a peněžité tresty ve výši 1,6 milionu korun.

Totiž: deník, který si Vladimír Dbalý o své manažerské misi vedl, se stal klíčovým důkazem. Jak je z elektronického diáře zjevné, zapisoval si detaily pracovních schůzek, bujarých večírků i rodinných sešlostí.

Svou obhajobu Dbalý postavil na tom, že Director's diary – jak dokument v počítači pojmenoval – není deníkem, ale podkladem pro literární fikci, kterou chtěl vydat jako knihu.

„Obžalovaný Dbalý na sebe prozrazuje věci, které by normální, slušný člověk rozhodně nezveřejňoval, jako je například to, jakým způsobem dosáhl titulu MBA, nebo jak získával a užíval kokain,“ komentuje deník a současně i historku o připravované knize soudce Lněnička.

„Stejně tak lze hodnotit i jeho záznamy o přijetí úplatků, což je rovněž činnost společensky nepřijatelná. Otázka, proč si takový deník vedl, je sice zajímavá, ale vedlejší. Podstatné je, že nelichotivé údaje ke své osobě zaznamenal dobrovolně. Není důvod se domnívat, že by si je vymyslel, a úplně absurdní je představa, že by je chtěl literárně publikovat, o čemž se snažil obžalovaný přesvědčit soud,“ píše Lněnička v čerstvém odůvodnění rozsudku, který server iROZHLAS.cz získal s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

Stejně jako soudy na nižších stupních, i Lněničkův senát připomněl, že deník coby důkaz nestojí osamoceně. Vyšetřovacímu týmu se mimo jiné podařilo zajistit fotografie, na nichž se Dbalý zvěčnil se štosy bankovek. A nakonec kriminalisté nalezli i samotné miliony, které exředitel skryl v cestovním kufru.

Žalobce vzal zpět obžalobu Dbalého ve třetí větvi kauzy Homolka. Týkala se nemocničních zakázek

Číst článek

„Při domovních prohlídkách se našlo značné množství peněz na hotovosti, valut a dalších cenností, které si nemohl pořídit z platu ředitele nemocnice a jejichž původ nebyl schopen vysvětlit. Není tedy sporu o tom, že krajně neobvyklé, náhlé zbohatnutí obžalovaného Dbalého penězi na hotovosti by mohlo pocházet z úplatků,“ stojí v rozsudku.

Sedmiletý trest vězení vynesl Vladimíru Dbalému i fakt, že celou dobu zapíral. „Neprojevil naprosto žádnou sebereflexi. O lítosti nebo o napomáhání při objasnění trestné činnosti nemůže být ani řeči, naopak obžalovaný se snažil stěžejní důkaz zpochybnit a upravit ve svůj prospěch. Nezanedbatelný není ani fakt, že svou nenasytnou snahou o získání obrovského majetku zapříčinil trestní stíhání dalších osob, které se na jeho trestné činnosti podílely,“ vysvětluje Lněnička, co bývalému řediteli Homolky přitížilo.

Dbalý - ilustrační foto deníku. | Foto: koláž Český rozhlas | Zdroj: Český rozhlas

Jen kvalifikovaný poslíček?

Jedním z těch, koho Dbalý nechtěně potopil, je vlivný advokát David Michal. V jeho případě jde o první pravomocný trest (prvoinstančně byl na sklonku loňského roku odsouzen v jiné kauze k pětiletému trestu odnětí svobody, v této věci se však na odvolací řízení teprve čeká).

Proč je čerstvý rozsudek v kauze Homolka milníkem? A proč z korupčního případu vyklouzl lobbista Rittig?

Číst článek

Ve věci Homolka 2 si Michal nicméně vyslechl jen podmíněný trest. A to díky tomu, že se státnímu zástupci podle soudce Lněničky nepodařilo prokázat, že by se na manipulacích se zakázkami advokát přímo podílel.

„Jeho prokázaná aktivita se soustředila pouze na předávání peněz. Působil tedy jako jakýsi kvalifikovaný poslíček a jeho podíl na trestné činnosti pouze okrajový,“ píše se v odvolacím rozsudku.

Sám Lněnička ale konstatuje, že Michal předal Dbalému úplatek v 21 případech – za zakázky, které získala advokátní kancelář, kterou Michal vedl. A co víc: i Dbalého zápisky popisují Michalovo angažmá jinak.

„Stále více si myslím, že David Michal mě chce podfouknout. Zatím není vyrovnání za 2008 ani 2009 a p*del nastavuji já,“ poznamenal si Dbalý například. A na jiném místě si zase poznačil: „David Michal to příliš přehřívá, je třeba zvolnit.“

Advokátní komora řeší vyloučení ‚Rittigova právníka‘. ‚Podle soudu k tomu není důvod,‘ říká jeho obhájkyně

Číst článek

Přesto odvolací senát přehodnotil původní právní kvalifikaci a Michalovi změnil původní čtyřletý trest vězení na „pouhou“ podmínku. Neuložil mu ani - státním zástupcem navrhovaný - trest zákazu činnosti spočívající v zákazu výkonu advokátní praxe.

„Jeho prokázaná trestná činnost však s výkonem advokacie nemá přímou souvislost, protože víceméně působil jako doručovatel úplatků, které domluvil někdo jiný, byť se jednalo o úplatky k zajištění zakázky advokátní kanceláře,“ odůvodnil to soudce Lněnička v písemném verdiktu.

Už ale jen samotný pravomocný rozsudek Michalovi zkomplikuje profesní život. Jak jsme už dříve popsali, o jeho případném vyškrtnutí ze seznamu advokátů rozhodne představenstvo České advokátní komory.

Kauza Homole

  • Kauzu Nemocnice Na Homolce policie rozdělila na tři okruhy. První se týká digitalizace chorobopisů za 146 milionů korun a nákupu gama nože za 140 milionů korun, z něhož se již u soudu zpovídá Dbalý a dalších šest lidí. Do Dbalého kapsy mělo jít 28 milionů.
  • Druhá část kauzy se týká poradenských zakázek. Policie kvůli nim vedle exšéfa Homolky obžalovala advokáta Davida Michala či účetní Emilii Bialešovou a další tři lidi. Obžalovaní si mezi sebou údajně předali úplatky v celkové výši přes deset milionů korun a nemocnici způsobili škodu 50 milionů korun.
  • Dbalého a další čtyři lidi policisté ve třetí větvi kauzy obvinili v únoru 2016. Případ se týká tří okruhů veřejných zakázek. Jedním z nich jsou poradenské služby, druhým dodávka pro pracoviště navigované chirurgie a třetí poskytování správy a vývoje aplikací. 

Radek Kedroň

Zdroj