Rozvodněné řeky a evakuované obce. Vydatné deště znovu potrápily Česko

3 měsíce starý 17

 ČTK ČTK

 Redakce Redakce

Již v sobotu odpoledne začal vydatný déšt pustošit severní Čechy. Během noci se pak zvedly hladiny Šporky a Dobranovského potoka na Českolipsku natolik, že hasiči museli evakuovat obyvatele v Písečné a Dobranově. Už dříve pak evakuovali 28 lidí z kempu u Svitavy. Stav ohrožení platí také na Olešce v Detřichově, na třetím stupni je i Otava v Plzeňském kraji. 

Řeka Kamenice zatopila 17. července 2021 silnici v Hřensku na Děčínsku u dolního vstupu do soutěsek. | Foto: ČTK

Na nižším druhém povodňovém stupni je Svitávka v Zákupech. Lužická Nisa, Jizera nebo Pertoltický potok jsou na prvním stupni, informuje krajský povodňový web. 

Hladiny řek ovšem nestouply pouze na Liberecku či Děčínsku, ale i v Plzeňském kraji. Otava v šumavském Rejštejně je na nejvyšším, tedy třetím povodňovém stupni. Druhých povodňových stupňů, tedy pohotovosti, dosáhla na Šumavě Vydra v Modravě, Křemelná ve Stodůlkách a Otava v Sušici. Druhý stupeň má i Klabava v Hrádku na Rokycansku a Bradava v Žákavě na Plzeňsku.

Na prvním stupni je zatím Úslava v Prádle a Klabava v Rokycanech. Otava v Rejštejně ještě o půlnoci měla hladinu 76 centimetrů a průtok 8,98 metru krychlových za sekundu. K 7:00 se hladina zvýšila na 187 centimetrů a průtok stoupl na 126 metrů krychlových za sekundu. Téměř o metr se od půlnoci zvedla i hladina Křemelné, Vydry či Klabavy.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu napršelo v sobotu nejvíce ve Šluknovském výběžku, a to přes 130 litrů na metr čtvereční. V Plzeňském kraji spadlo nejvíce srážek na šumavském Březníku (63,6 litru vody na metr čtvereční). 

Situace na Českolipsku 

Jen do půlnoci na neděli vyjížděli například hasiči v Libereckém kraji ke 140 událostem, většinou šlo o čerpání vody. Zatímco v sobotu působila voda největší problémy na Liberecku, teď je zasaženější Českolipsko. Hodinu před půlnocí zachraňovali hasiči v Kunraticích u Cvikova obyvatele zatopeného rodinného domu. V místě protéká Svitávka, na které byl v tu dobu stav ohrožení, teď už voda klesla.

V obci Písečná u České Lípy proběhla evakuace obyvatel z rodinných domů z důvodu přeplněného Kachního rybníka pod Bukovany. "Evakuace probíhá i v části obce Dobranov. Evakuováno bylo 37 lidí do náhradního ubytování. V hasičské zbrojnici v Dobranově je zřízen štáb velitele zásahu,“ doplnil mluvčí hasičů Jan Přerovský.

Evakuovat museli hasiči také 28 lidí z kempu, kteří byli ubytovaní u obce Svitava na Českolipsku.

Online předplatné Deník.cz. Předplatitelům zobrazujeme méně reklamy a nabízíme více čtení. Předplaťte si Deník.cz. Více zde.

Zdroj