Evropská unie chce se Spojenými státy spolupracovat na posilování globální bezpečnosti a demokracie, která v současnosti čelí řadě hrozeb. Po videokonferenci premiérů a prezidentů zemí evropského bloku s americkým prezidentem Joem Bidenem to prohlásil šéf Evropské rady Charles Michel. Evropský blok se podle něj chce s USA zasadit také o to, aby se na méně rozvinuté země dostaly vakcíny proti covidu-19.

Brusel 23:40 25. března 2021

Jednání lídrů zemí Evropské unie s americkým prezidentem Joem Bidenem | Zdroj: Reuters

Biden se na dálku účastnil zasedání unijních lídrů jako první americký prezident po Baracku Obamovi, který osobně dorazil v roce 2009 na summit pořádaný v době českého předsednictví v Praze.

Biden zdvojnásobil vakcinační cíl a hájil migrační politiku. Zrušení Trumpových programů nelituje

Číst článek

Bidenova přibližně půlhodinová diskuse se šéfy členských zemí Evropské unie byla součástí americké snahy o zlepšení vztahů s dlouhodobými partnery, které ochladly za jeho předchůdce Donalda Trumpa.

Podle Michela a šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové hovořil Biden o spolupráci v boji proti covidu-19, kooperaci při řešení problematiky klimatických změn či spolupráci při rozvoji digitalizace a nových technologií.

„Více než kdy dříve mají dnes Spojené státy a Evropská unie odpovědnost za příští generace,“ prohlásil Michel s odkazem na společné hodnoty demokracie a vlády práva, které podle něj chtějí obě strany hájit před současnými hrozbami.

Řeč byla také o vakcínách, které chtějí USA i Evropská unie v budoucnu poskytovat chudším zemím. V současnosti se však zejména evropský blok potýká s jejich nedostatkem a snaží se vyjednávat o jejich dovozu i s Washingtonem. Na dotaz, zda bylo i toto předmětem rozhovoru, ovšem Michel neodpověděl.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Rozvoj digitalizace, boj proti covidu i klimatickým změnám. Lídři zemí unie jednali s Bidenem

  2. Šporcl: Nejsme ořezávátka. S premiérem jsme řešili injekci pěti miliard, jde nám ale i o úctu ke kultuře

  3. V Izraeli není o příští vládě jasno ani po sečtení hlasů. Netanjahu i jeho odpůrci nemají většinu

  4. Výjimečná cena za dílo českého autora. Kupkovo Tryskání II se vydražilo za 230,8 milionu korun

  5. Lídři států unie se shodli na urychlení výroby vakcín. Spory ale zůstávají ohledně jejich přerozdělování

  6. Světový šampionát sportovních dvojic ovládli Rusové, čeští krasobruslaři získali účast na olympiádě

Aktuální témata

Koronavirus, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme