Rozzlobený Netanjahu: Nikdo nám nebude diktovat, jaké máme mít vztahy s Palestinci

před 2 měsíce 61

„Izrael kategoricky odmítá mezinárodní diktáty ohledně trvalého urovnání s Palestinci,“ uvedl Netanjahu na sociální síti X. Podle něj budoucí nastavení vztahů mezi Izraelem a Palestinci může být výsledkem jedině „přímých jednání mezi stranami bez předběžných podmínek“. Podle Netanjahua Izrael také odmítá „jednostranné uznání palestinského státu“. Takový krok by totiž chápal po útocích ze 7. října jako velkou odměnu pro teroristy. Krok by podle šéfa izraelské vlády mohl znemožnit dojednání mírové dohody v budoucnosti.

ČTĚTE TAKÉ: Americký Senát schválil miliardy pro Ukrajinu i Izrael. Na tahu jsou Trumpovi republikáni

Netanjahu zveřejnil na sociální sítí svůj příspěvek krátce poté, co jeho úřad oznámil, že mluvil zhruba 40 minut po telefonu s americkým prezidentem Bidenem. Další detaily úřad neuvedl. Podle zdroje z premiérovy kanceláře serveru The Times of Israel oba politici mluvili o pokračování bojů proti hnutí Hamás v Pásmu Gazy, o možném pozemním útoku izraelské armády na město Rafáh, o osudu rukojmích či o humanitární situaci v Pásmu Gazy.

Bílý dům ve svém prohlášení potvrdil, že oba politici mluvili o jednáních, která se vedou o propuštění rukojmích. Do rozhovorů jsou přímo zapojeny i Spojené státy. „Prezident (Biden) také nadnesl situaci v Rafáhu a zopakoval svůj názor, že vojenská operace by neměla pokračovat bez věrohodného a proveditelného plánu na zajištění bezpečnosti a pomoci civilistům v Rafáhu,“ uvedl Bílý dům v prohlášení. Do Rafáhu odešly stovky tisíc lidí, kteří uprchli před boji v dalších částech Pásma Gazy.

Američtí vládní představitelé vyzývají Izrael, aby více dbal při svých úderech a vojenských operacích v Pásmu Gazy na ochranu civilistů, a USA se také účastní jednání o propuštění rukojmí a pozastavení bojů. Od začátku konfliktu v říjnu si izraelské údery v Pásmu Gazy vyžádaly podle statistik, které zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví kontrolované Hamásem, na 28 700 životů. Proti Hamásu vede Izrael válku od 7. října, kdy palestinští ozbrojenci pronikli z Gazy do izraelského pohraničí, kde povraždili na 1 200 lidí a dalších 253 unesli.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Izrael zasypal bombami hustě zabydlený Rafáh. Jsou tu stovky mrtvých, tvrdí Hamás

Přečtěte celý článek