Rozzuřený Středula se pustil do vlády. Odbory hrozí generální stávkou

6 měsíce starý 25

„Česká republika nemůže být ve formě po tom, co teď předvedla vláda. Je to deforma,“ řekl Středula k představenému konsolidačnímu balíčku, který vláda nazvala „Česko ve formě“.

ČTĚTE TAKÉ: PŘEHLEDNĚ: Jaké daně porostou a co Čechům podraží? Vláda představila konsolidační balíček

Kritizoval rovněž, že vláda své návrhy vůbec neprojednávala s odbory. „Vůbec nejde o debatu ani sociální dialog. Něco ukážou a zbytek si sami prosadí. Doufám, že na pondělním jednání tripartity někdo předloží dokumenty a můžeme je projednat,“ sdělil.

Nejhůře podle něj reforma dopadne na ty nejvíce postižené. „Tato deforma se řítí plnou parou proti zaměstnancům a důchodcům. Návrh je nespravedlivý. Ti, kteří to prezentovali, tak zapomněli říct, že oni způsobili tento šílený deficit. Není to seriózní komunikace vlády proti občanům, je to pouze hra. Prohrají ti, kteří krizi nezpůsobili. Na pondělí svoláváme odborové svazy a budeme ladit postup,“ uvedl.

Odborový svaz KOVO proto hrozí generální stávkou. „Výkonné vedení největšího odborového svazu republiky v reakci na vládní představení destrukce sociálního státu rozhodlo o prosazování stávkové pohotovosti v celém sektoru. Na rovinu říkám, že stávková pohotovost je posledním stupněm před vyhlášením generální stávky. Vím, že to zní tvrdě, ale tato asociální vláda destrukce nám nedává jinou šanci,“ uvedl její předseda Ďurčo.

Vládní představitelé však nepovažují kritiku za spravedlivou. „Budu moc rád, když v těchto hodinách a dnech kritici z řad opozice či zástupců odborů kromě neracionální kritiky především řeknou, jak by to konkrétně realisticky udělali jinak a lépe! Když položí konkrétní lepší návrhy, rád s nimi o tom bude jednat, jak je realizovat,“ napsal na Twitter ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Zdroj