Rukojmí ze synagogy v USA jsou volní a podezřelý je mrtvý. Šlo o akt terorismu, řekl Biden

4 měsíce starý 51

 „Modlitby byly vyslyšeny. Všichni rukojmí jsou živí a v bezpečí,“ informoval Abbott na Twitteru o konci dramatu. Krátce předtím bylo ze synagogy slyšet hlasitou ránu a zvuky podobné střelbě, informovala agentura AP.

Policie byla k synagoze přivolána v sobotu v 11:00 místního času (18:00 SEČ). Podle zdroje blízkého situaci podezřelý původně vzal čtyři rukojmí včetně rabína, jednoho člověka po zhruba šesti hodinách propustil. Vyšetřovatelům se zatím nepodařilo muže identifikovat ani určit motiv činu.

Útočníkem byl Brit, uvedla televize Sky News

Televize Sky News v neděli uvedla, že útočníkem ze synagogy byl britský občan. FBI později informaci potvrdila a dodala, že šlo o čtyřiačtyřicetiletého Brita Malika Faisala Akrama. „V tuto chvíli nic nenasvědčuje zapojení další osoby,“ uvedla FBI. Vyšetřovatelé podle úřadu pokračují v analýze důkazů v synagoze, vyšetřování tak pokračuje.

Prezident Biden v neděli na návštěvě Filadelfie řekl, že muž, který narušil bohoslužbu v synagoze, provedl teroristický čin. Potvrdil také, že není dostatek informací o důvodech, proč si útočník vzal za cíl právě onu synagogu.

Dvanáctihodinová policejní operace

Zpravodajský web ABC News dříve informoval, že podezřelý mluvil o pákistánské teroristce Áfíe Siddíkíové, a to jako o své sestře, jejíž propuštění požadoval. Siddíkíová byla v roce 2010 v New Yorku odsouzena k 86 rokům vězení za pokus o zabití amerických vojáků. Její bratr Muhammad Siddíkí je však podle svého právního zástupce v Houstonu.

Všichni obyvatelé z bezprostředního okolí byli během téměř dvanáctihodinové policejní operace evakuováni a lidé byli vyzváni, aby se oblasti vyhýbali. Na místě zasahovala speciální policejní jednotka i tým FBI pro záchranu rukojmích. O incidentu byl informován také americký prezident Biden. Situaci sledoval rovněž izraelský premiér Naftali Bennett, který na Twitteru napsal, že se modlí za bezpečí rukojmích.

Biden v dřívějším prohlášení ocenil „odvážnou práci“ texaských, místních a federálních úřadů při osvobozování rukojmích. „V příštích dnech se dozvíme víc o pohnutkách člověka, který vzal rukojmí. Ale chci říct jasně každému, kdo chce šířit nenávist - postavíme se proti antisemitismu a proti vzestupu extremismu v této zemi,“ prohlásil americký prezident.

Zdroj