Rusista: Nový Putinův velitel je ochotný použít jaderné zbraně. Západ by odpověděl jinak

5 měsíce starý 55

Šéf Kremlu se možná „spoléhá na to, že Surovikin je ten, kdo by byl ochotný použít taktické jaderné zbraně. Údajně má plnou Putinovu důvěru,“ prohlásil Dvořák na adresu nového velitele ruských jednotek na Ukrajině. Surovikin, který na začátku října zaujal nejdůležitější vojenskou funkci v probíhající válce, má z předchozího působení v Čečensku a Sýrii pověst brutálního vojevůdce.

Skutečná pravděpodobnost ruského jaderného útoku stále není jasná. Podle Dvořáka je však potřeba mít na paměti Putinovu iracionalitu. „Nevíme, co od něj můžeme očekávat za hodinu, den nebo týden. To je na něm nejnebezpečnější,“ domnívá se rusista.

Pokud se Moskva skutečně uchýlí k použití jaderných zbraní, Západ nejspíše neodpoví stejným způsobem. Pravděpodobněji naopak podle odborníka nastane scénář, před kterým Rusko varoval bývalý šéf CIA David Petraeus. „Pokud k jadernému útoku dojde, budou zničeny veškeré ruské vojenské síly na Ukrajině, potažmo černomořská válečná flotila. To je daleko důraznější varování než opětovaný jaderný úder,“ uzavřel Dvořák.

Celý rozhovor najdete v úvodním videu.

Zdroj