Ruská ambasáda v Paříži obvinila Francii, že se vměšuje do války na Ukrajině

před 3 měsíce 90

foto Ilustrační foto - Francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci. 16. ledna 2024.  This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required.

Moskva/Paříž - Ruské velvyslanectví v Paříži dnes obvinilo Francii, že se čím dál tím víc vměšuje do konfliktu na Ukrajině. Ambasáda to uvedla v prohlášení na telegramu poté, co si dnes francouzské ministerstvo zahraničí předvolalo ruského velvyslance Alexeje Meškova v souvislosti se smrtí dvou francouzských humanitárních pracovníků na Ukrajině.

"Velvyslanec zdůraznil ... nezodpovědnost a nebezpečí ještě dalšího zapojení Paříže v ukrajinském konfliktu," uvedla ruská strana. Francii také kritizovala, že nedostatečně odsoudila ukrajinské útoky na území Ruska včetně těch částí Ukrajiny, které Moskva okupuje.

Ruská vojska vpadla na Ukrajinu téměř před dvěma lety. Konflikt stále pokračuje jak na stovkách kilometrů dlouhé frontové linii táhnoucí se od jihu až na severovýchod ukrajinského území, tak při ostřelování a dronových náletech mimo frontu.

Dva francouzští dobrovolníci zahynuli a další tři byli zraněni minulý týden při ruském útoku na město Beryslav v Chersonské oblasti, kterou síly Moskvy částečně okupují. Útok už dříve jako "zbabělý" odsoudil francouzský prezident Emmanuel Macron, který má podle agentury AP v plánu v následujících týdnech navštívit Kyjev.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes v prohlášení uvedla, že "smrt lidí je vždy tragédie", dodala však, že Rusko nemá o incidentu podrobnosti. Ruské velvyslanectví v Paříži podobně uvedlo, že francouzská strana neposkytla žádné důkazy o tom, že zabití byli skutečně humanitární pracovníci.

Zacharovová také obvinila Francii z rozdmýchávání konfliktu na Ukrajině tím, že dodává Kyjevu zbraně a cvičí ukrajinské vojáky.

Přečtěte celý článek