Ruská armáda ve svých zbraních využívá západní součástky. Přísnější sankce by ji oslabily

1 měsíc starý 21

Rusko obchází západní sankce a ve svých zbraňových systémech stále využívá moderní součástky vyrobené třeba v USA nebo v Nizozemsku. Pokud by se mezinárodní sankce posílily a nad těmito komponenty byla větší kontrola ze stran výrobců, ruskou armádu by to mohlo trvale oslabit a donutit k tomu, aby používala oproti ostatním armádám zastaralé technologie. Píše o tom server BBC s odvoláním na zprávu vědců z britského thinktanku RUSI.

Londýn 18:45 8. srpna 2022

Nevybuchlá ruská raketa na ukrajinském poli v Mykolajivě | Foto: Maciek Musialek | Zdroj: Reuters

Thinktank Royal United Services Institute (RUSI) měsíce zkoumal 27 kusů techniky a vybavení, které po Rusech zůstalo na Ukrajině nebo jej zničila či získala ukrajinská armáda. Uvádí to server BBC.

RUSI v něm našlo přes 450 různých součástek, které jsou vyráběné v zahraničí známými značkami jako Sony nebo Texas Instruments. Neexistují ale žádné důkazy, že by tyto firmy své výrobky posílaly Rusku napřímo.

Nenahraditelné součástky

„Ruská bojová strategie je závislá na takzvaných průzkumných úderech: najdou svůj cíl a oblast kolem něj těžce vybombardují,“ vysvětlil spoluautor šedesátistránkové zprávy Jack Watling BBC s tím, že to Rusům umožnilo pomalý, ale zásadní postup.

Rusko na Donbasu zřejmě rozmisťuje protipěchotní miny, můžou ohrozit i civilisty

Číst článek

„Každý z článků této strategie, od zaměření až po bombardování, podle našich zjištění vyžaduje nějakou západní součástku,“ dodal vědec.

Ruská armáda k tomu totiž nutně potřebuje drony na průzkum území. V nich se ale nachází importované moderní součástky, jako jsou čipy, kamery a komunikační zařízení, které by se podle RUSI měly při exportu více kontrolovat. Na západních komponentech jsou ale také závislé i ruské rakety.

Mnoho z těchto součástek je vyráběno v USA, Švýcarsku, Nizozemsku, Spojeném království, Německu a Francii.

Čip americké společnosti Texas Instruments z roku 1988 v ruské raketě 9M727 nalezené na Ukrajině | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Podle Watlinga existuje možnost, jak Rusku přístup k těmto komponentům zatrhnout. „Pokud by se to podařilo, tak by ruská armáda neměla možnost obnovit vybavení, které použila či ztratila na Ukrajině,“ uvedl.

Jako za Sovětského svazu

Rusko k získávání západních výrobků využívá dřívější sovětské strategie. Součástky si objedná do Hongkongu či Malajsie a pak teprve putují přímo do Ruské federace. Situaci umožňuje i fakt, že sami výrobci nevědí, kdo je jejich koncový zákazník, který výrobky nakonec používá. Jak říká Watling, některé z nich to raději ani nezajímá, 

Autoři zprávy se bojí, že zbývá málo času na to, aby se tyto dodávky do Ruska omezily. Podle nich má Západ unikátní šanci na to, aby utvrdil sankce na tento export a trvale tak omezil přístup ruské armády k moderním zbraňovým systémům.

Rusko si je toho vědomé, a dokud Západ neuvalí sankce na tyto součástky, snaží se vytvořit si zásoby.

jca

Zdroj