Ruská kybernetická strategie částečně odhalena. Tisíce stránek ‚Vulkan Files‘ přibližují plány útoků

2 měsíce starý 24

Přes pět tisíc stránek uniklých materiálů poskytuje neobvyklý vhled, jak vypadá ruská kybernetická strategie. Ilustruje to případ moskevské firmy NTC Vulkan, která je jedním z dodavatelů ruského režimu. Uniklé plány, takzvané „Vulkan Files“, ukazují, jak se Rusko snaží identifikovat kritické cíle, infrastrukturu a slabiny nepřítele.

Praha 19:33 30. března 2023

počítač, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Materiály poskytl německému reportérovi anonym, podle kterého jeho krok motivovala ruská invaze na Ukrajinu. „Štvou mě…ty strašné věci, které se tady dějí,“ popsal svoji motivaci pro odhalení takzvaných „Vulkan Files“. Na projektu následně pracovalo přes rok celkem 11 mediálních organizací z osmi různých zemí.  

Dokumenty na žádost The Washintron Post a dalších médií přezkoumali představitelé pěti západních zpravodajských agentur a několik nezávislých společností zabývajících se kybernetickou bezpečností, kteří tvrdí, že materiály jsou pravé.

Ruská armáda se snažila rozšířit kybernetické útoky pomocí nových technologií a platforem. To měly zajistit dva hlavní projekty – Amezit a Skan -, které se zaměřily na dezinformační kampaně na sociální sítích a také mapování cílů, které jsou snadno ohrozitelné hackery. Třetí program Crystal-2 pak cílil na kritickou infrastrukturu, uvádí The Washington Post.

Díky programům mohli třeba ruští zpravodajci mít u potenciálních cílů přístup k počítačovým sítím, e-mailům nebo softwarům, což by mohlo ohrozit jejich systémy. V mapách byly zvýrazněny cíle v Evropě a ve Spojených státech, jako třeba jaderná elektrárna Mühleberg ve Švýcarsku nebo švýcarské ministerstvo zahraničí.

V Česku bují kyberútoky na bankovní účty. FAÚ podal loni rekordní počet trestních oznámení

Číst článek

Jedním ze zákazníků NTC Vulkan byla navíc i známá ruská hackerská skupina Sandworm. Té je připisováno narušení zahajovacího ceremoniálu zimních olympijských her v roce 2018 nebo uvolnění malwaru NotPetya v roce 2017.

Součástí uniklých dokumentů jsou i informace o dezinformačních kampaní na sociálních sítích skrze automaticky vytvořené falešné účty.

Zaměstnanci firmy navíc vyvinuli i škodlivý software, který se tváří jak pozvánka na silvestrovský večírek. Po jejím otevření se ale objeví obrázek medvěda s láhví šampaňského a dvěma skleničkami a k tomu nápis „hacknutý“. V pozadí navíc hraje sovětská hudba.

zuj, fos

Zdroj