Ruská policie se připravuje na demonstrace k podpoře Navlného. Podniká domovní prohlídky a zatýká

1 měsíc starý 18

Ruská policie před středečními protesty přívrženců uvězněného opozičního předáka Alexeje Navalného podniká domovní prohlídky a zatýká. Podle tiskových agentur policisté zadrželi právničku Navalného protikorupčního fondu Ljubov Sobolovou a opozičníkovu mluvčí Kiru Jarmyšovou.

Moskva 13:21 21. dubna 2021

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj (archivní foto) | Foto: Shamil Zhumatov | Zdroj: Reuters

Navalného spolupracovníci svolali na středu demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Úřady dopředu varovaly účastníky před následky, včetně trestního postihu.

Navalnyj je v nemocnici, informuje vězeňská služba. ‚Obávám se špatných zpráv,‘ řekla jeho právnička

Číst článek

Organizátoři protestu v Moskvě nakonec nahlásili 100 tisíc účastníků. Úřady varovaly, že akce není povolena.

Podle moskevské radnice nebylo možné akci, která má začít v 18.00 našeho času povolit, protože žádost nesplňovala podmínky stanovené zákony. Protesty se mají konat i v další městech napříč zemí.

V minulosti ruské úřady tvrdě zasahovaly proti akcím na Navalného podporu. Policie při rozhánění lednových a únorových protestů zadržela celkem kolem 11 tisíc účastníků. Mnozí byli potrestáni pokutami anebo byli uvězněni na sedm až 14 dnů.

Trest pro opozičního politika

Ruská policie Navalného zadržela v lednu, když se vrátil z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, což potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, Moskva to popírá.

‚Rovnají se mučení.’ Amnesty International odsoudila podmínky, ve kterých se ve vězení nachází Navalnyj

Číst článek

V únoru mu ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho na 2,5 roku do vězeňského tábora.

Navalnyj tvrdí, že byl odsouzen v politickém procesu a že byl potrestán za to, že si dovolil přežít Putinem nařízenou otravu.

Západní výzvy k osvobození Navalného a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

Obavy o Navalného zdraví

Navalnyj také připomíná, že si má odpykat trest uložený v procesu za údajnou zpronevěru v kosmetické firmě Yves Rocher, který Evropský soud za lidská práva shledal nespravedlivým, a Rusko mu mezitím vyplatilo odškodné.

Opozičník drží ve vězení hladovku na protest proti neposkytnutí lékařské péče při bolestech zad a končetin, úřady jej nechaly přepravit do vězeňské nemocnice v jiném nápravném zařízení. Jeho blízcí se obávají, aby uvěznění přežil.

ČTK

Zdroj