Ruská prokuratura vyšetřuje Navalného Fond boje s korupcí kvůli extremismu

3 měsíce starý 7

Prokuratura v Moskvě začala prošetřovat kvůli extremismu Fond boje s korupcí, který založil ruský opoziční předák Alexej Navalnyj. Informoval o tom ředitel fondu Ivan Ždanov. Nadace dlouhodobě upozorňuje na případy údajného úplatkářství nebo protežování příbuzných do funkcí v ruské politice. Opakovaně se podílela i na organizaci protivládních demonstrací, naposledy na přelomu ledna a února.

Moskva 18:02 2. dubna 2021

Ruský opoziční politik Navalnyj během soudu mluví se svou obhájkyní Olgou Michajlovovou | Foto: Moscow City Court | Zdroj: Reuters

Ředitel Fondu boje s korupcí Ivan Ždanov uvedl, že důvodem k prověrce je blíže neupřesněné porušení zákona.

Fond už v roce 2019, krátce po tehdejších protivládních protestech, zařadilo ruské ministerstvo spravedlnosti na seznam takzvaných zahraničních agentů. Musí se tak označovat a podrobně informovat o hospodaření.

Kvůli údajnému praní špinavých peněz taky fond vyšetřovaly ruské úřady. Od prosince pak čelí stíhání ze zpronevěry i jeho zakladatel Alexej Navalnyj. Ten tento týden zahájil ve vězení hladovku, a to kvůli umožnění adekvátní lékařské péče.

„Vyhlásil jsem hladovku s požadavkem dodržení zákona, aby byl ke mně puštěn pozvaný doktor. Takže ležím hladový, ale zatím s oběma nohama,“ napsal v příspěvku na instagramu, který zveřejnili jeho právníci. Navalný si stěžuje na silné bolesti zad, které se přesunuly do nohou.

Navalného spolupracovníci plánují největší protest v historii. Do ulic chtějí dostat půl milionu lidí

Číst článek

Vězeňská správa ale tvrdí, že ruskému kritikovi Putina byla poskytnuta adekvátní lékařská péče v souladu s jeho zdravotním stavem.

Čtyřiačtyřicetiletý Alexej Navalnyj byl zadržen v lednu v Rusku poté, co se vrátil z Německa, kde se léčil z otravy novičokem. Za otravou podle Navalného stojí Kreml a provedla ji tajná služba FSB. Moskva ale obvinění popírá.

Původně podmíněný trest Navalného za údajnou zpronevěru v kosmetické firmě letos soud v Rusku změnil na 2,5letý trest vězení. Důvodem bylo údajné porušení pravidel podmínky, když se léčil v Německu. Proti zatčení Navalného vypukly po celé zemi protesty a Evropská unie a USA uvalily na Rusko sankce

Kritik Kremlu byl k vykonání trestu odvezen do zařízení ve městě Kolčugino ve Vladimirské oblasti asi 100 kilometrů od Moskvy. Podle vězňů, kteří vězením prošli, se jedná o jednu z nejtvrdších věznic v Rusku.

Ivana Milenkovičová, zuj

Zdroj