Ruské invazi na Ukrajině bude velet nový generál. Dvornikov má zkušenosti už ze Sýrie

5 měsíce starý 163

Dvornikov, který se narodil 22. srpna 1960, je popisován jako generál staré školy a nacionalista do morku kostí. Upozornil na sebe, když byl od září 2015 do června 2016 prvním velitelem ruského kontingentu v Sýrii.

Tam dokázal rychle zabezpečit letiště v Hminínu, odkud ruské bombardéry a bitevníky vzlétaly k náletům na města v provincii Idlib a v Aleppu.

Podílel se také na dvou významných operacích: na první fázi osvobozování Aleppa a na osvobození Palmýry.

„Tento konkrétní velitel má mnoho zkušeností s ruskými operacemi v Sýrii. Očekáváme proto, že se celkové velení a řízení zlepší,“ řekl BBC činitel k osobě nově jmenovaného velitele ruských invazních sil, generála Dvornikova.

„Koordinace mezi různými velitelstvími byla opravdu špatná,“ dodal.

Velitelem v Sýrii

První fáze osvobozování Aleppa proběhla mezi říjnem a prosincem 2015 a vyvrcholila osvobozením Chán Tumánu. Na ní se podílela celá řada sil, které bylo potřeba koordinovat.

Prováděla ji syrská 4. mechanizovaná divize spolu s libanonským šíitským Hizballáhem, iráckou odnoží Hizballáhu, šíitskou brigádou abú Fadíla Abbáse a íránskými dobrovolníky napojenými na íránské revoluční gardy.

Vrchním velitelem operace byl íránský generál Kásim Sulejmání, syrským silám velel generálmajor Sálih Abdalláh a ve velení byl i Muhammad Saíd z palestinské jednotky.

V únoru 2016 začal další postup na Aleppo (Halab), při něž se podařilo zabezpečit Chanásir. Za angažmá v Sýrii, kde zabránil pádu Asadova režimu, byl Dvornikov 17. března 2016 vyznamenán Řádem Hrdiny Ruské federace

V březnu 2016 vedl Dvornikov operaci, při níž byla 27. března 2016 osvobozena antická Palmýra. Šlo o obtížnou akci v poušti proti tvrdě se bránícím radikálům z Islámského státu.

Britský expert Mark Galeotti řekl, že Dvornikov tehdy ukázal, že mu „jde o splnění mise, a když je potřeba za jejím splněním jít tvrdě, udělá to“.

„Dvornikov koordinoval letecké útoky a působení Vangerovy skupiny v Sýrii,“ řekl Fadil Abdal Ghání, který vede v Kataru sídlící Syrskou sít pro lidská práva.

Při osvobozování Palýmry Dvornikov spolupracoval s žoldnéři z ruské Vagnerovy skupiny i s dnešní syrskou 25. divizí speciálních sil známou jako Tiger Force vedenou generálmajorem Suhailem Hasanem.

Hasan a Tiger Force pak vedli v létě další část operace s cílem osvobodit Aleppo, při které bylo město zničeno a vyžádala si velké utrpění obyvatel. Při útcích byly také bombardovány nemocnice.

List The Washington Post ale upozornil, že není jasné, zda měl s těmito nálety Dvornikov něco společného. V té době už velel ruskému Jižnímu vojenskému okruhu, v jeho čele stanul v červenci 2016

Galeotti uvedl, že Dvornikov je „zajímavou a nikoli neočekávanou volbou, kvůli jeho zkušenostem a jeho reputaci inovativního velitele, který se může potýkat s novou nepříjemnou situací“.

„Jmenování Dvornikova velitelem dává smysl vzhledem k tomu, že Rusko oznámilo, že napře úsilí v oblasti, které pod něj spadá,“ uvedl Institut pro studium válek.

Jižní okruh sousedí s Doněckou oblastí, Rusko tam navíc podporovalo doněcké a luhanské separatisty a ruské iredentisty. Těm pomáhali i vagnerovci, s nimiž spolupracoval už v Sýrii.

Postup od píky

Dvornikov, který ukončil vojenskou školu v roce 1978, začínal podle wikipedie v roce 1982 jako velitel čety. Od konce devadesátých lete byl nasazen v druhé válce v Čečensku.

Absolvoval Frunzeho vojenskou akademii a v letech 1992 až 1994 velel 154. praporu 6. motostřelecké brigády působící na západě Ruska.

Od roku 1995 působil ve velení 248. motostřeleckého pluku 10. gardové takové divize, a pak vedl první pluk 2. gardové Tamaňské motostřelecké divizi.

V letech 2000 až 2003 byl náčelníkem štábu, a pak i velitelem 19. motostřelecké divize působící na Severním Kavkazu a zapojené do druhé války v Čečensku.

Od roku 2005 působil jako vysoký velitel na Sibiři a Dálném Východě. Podle experta Marka Galeottiho, který se věnuje ruským ozbrojeným silám, by měl časem nahradit náčelníka štábu Valerije Gerasimova.

V říjnu 2019 absolvoval kurzy pro vyšší velitele na Vojenské akademii generálního štábu

Od půlky března 2019 je na sankčním seznamu EU kvůli incidentu v Kerčském průlivu z listopadu 2018.

Zdroj