Ruské ostřelování Charkova si za čtyři dny vyžádalo 18 obětí, řekl Zelenskyj

5 měsíce starý 26

foto Záchranáři pomáhají zraněným civilistům během ruského bombardování v Charkově 17. dubna 2022.

Kyjev - Při ostřelování města Charkov na severovýchodě Ukrajiny zahynulo za poslední čtyři dny 18 lidí a více než stovka byla zraněna. Ve svém projevu to v noci na dnešek oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V Charkově strhli bustu sovětského hrdiny druhé světové války maršála Žukova.

Gubernátor oblasti Oleh Syněhubov předtím uvedl, že v neděli přišlo ve městě o život pět osob a 20 utrpělo zranění, když centrum Charkova a jedno z předměstí zasáhla raketa a dělostřelecká palba.

Zelenskyj v nočním projevu řekl, že druhé největší ukrajinské město čelí nepřetržitému ostřelování. "Není to nic jiného než záměrný teror: minometná a dělostřelecká palba namířená proti řadovým obytným čtvrtím, proti řadovým civilistům," podotkl Zelenskyj.

Prezident Ukrajiny rovněž obvinil ruské vojáky, že se na jihu Ukrajiny dopouštějí mučení a únosů, a vyzval svět, aby na to reagoval. "Budují se zde mučírny. Představitelé místních vlád a další známí lidé jsou unášeni. Humanitární pomoc je kradena, což vede k hladovění," prohlásil Zelenskyj.

V okupovaných částech Chersonské a Záporožské oblasti Rusové podle Zelenského vytvářejí separatistické státy a zavádějí tam ruskou měnu rubl.

Ukrajinský prezident znovu vyzval k zesílení sankcí vůči Rusku, včetně celého jeho bankovního sektoru a ropného průmyslu.

V Charkově strhli bustu hrdiny druhé světové války maršála Žukova

V ukrajinském městě Charkov byla stržena busta sovětského vojenského velitele a hrdiny druhé světové války maršála Georgije Žukova. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Jedna z místních představitelek uvedla, že památník byl zničen v neděli kolem 11:00 místního času (10:00 SELČ); akce proběhla velmi rychle. Videonahrávka ukazující, jak je busta strhávána z podstavce, byla zveřejněna na sociálních sítích.

Kosťantyn Nemičev, vůdce ozbrojené jednotky Kraken spojované s ukrajinskou krajní pravicí, prohlásil, že památník zničila jeho jednotka. Charkovské úřady se dlouho stavěly proti odstranění pomníku.

Na delší verzi videozáznamu zveřejněné na síti Telegram je vidět, jak je busta maršála Žukova po stržení odvážena na nákladním autě a vyhozena na skládku. Server BBC News poznamenal, že zničení památníku bude velmi pravděpodobně mnoha Rusy vnímáno jako vážná provokace.

Maršál Žukov jako náčelník generálního štábu velel sovětské armádě v bitvě o Moskvu, za cenu více než milionu sovětských vojáků zvítězil i u Stalingradu a Rudou armádu dovedl vítězně až do Berlína. Po Stalinově smrti byl krátce ministrem obrany (1955-1957).

Válka na Ukrajině … SLEDUJEME ON-LINE

Zdroj