Ruské ostřelování zasáhlo nádraží v Kramatorsku na východě Ukrajiny. Na místě zemřelo přes 30 civilistů

5 měsíce starý 310

Ruské rakety zasáhly vlakové nádraží v Kramatorsku na východě Ukrajiny, které využívají civilisté k evakuaci do bezpečnějších oblastí. Oznámila to dnes ukrajinská státní železniční společnost. Zemřelo podle ní přes 30 lidí, dalších více než 100 utrpělo zranění, uvedla agentura Reuters. Ta zároveň poznamenala, že tuto informaci nemohla zatím na místě ověřit.

Gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko uvedl, že na místě byly tisíce lidí, které se pokoušely kvůli hrozbě nové ruské ofenzivy na východě Ukrajiny dostat do bezpečnějších regionů země. Ruské síly podle něj útočily z raketových komplexů Iskander, píše agentura Unian. Kyrylenko ruskou armádu obvinil, že nádraží zasáhla záměrně. „Chtějí zasít paniku a strach,“ prohlásil gubernátor. Moskva zatím zprávy o úderu na nádraží v Kramatorsku nekomentovala, poznamenal Reuters.

Na sociálních sítích se objevují záběry přímo z místa, kam rakety dopadly. Zpravodaj britského týdeníku The Economist Oliver Carroll zveřejnil fotku jedné z raket, na které byl v azbuce nápis „za děti“. Pravděpodobně se jedná o narážku na ruské tvrzení, že ukrajinská armáda na Donbase vraždí ruské děti.

The missile that landed in Kramatorsk railway station had the words за детей “for the children” written on side. Messed up and likely indicative of parallel reality Russian propaganda is creating. pic.twitter.com/E21DQKv7bX

— Oliver Carroll (@olliecarroll) April 8, 2022

Kramatorsk se nachází na severu Doněcké oblasti, nedaleko města Slovjansk. Ukrajinští představitelé tvrdí, že se ruské síly přeskupují k nové ofenzivě a že Moskva plánuje zabrat co nejvíce území ve východní části Ukrajiny. Podle britské tajné služby bude přesun trvat pravděpodobně nejméně týden.

Místní úřady v některých oblastech už několik dní vyzývají civilisty k odchodu, dokud je to ještě možné a relativně bezpečné. Kyrylenko už v noci oznámil, že z Ukrajinou kontrolované části Doněcké a Luhanské oblasti se v očekávání ruské ofenzivy evakuovalo vlakem na západ země více než 170.000 lidí.

„Vzhledem k tomu, že Rusové soustřeďují své úsilí v Doněcké a Luhanské oblasti, je pro civilisty lepší tyto regiony opustit,“ napsal v noci Kyrylenko s tím, že evakuační vlaky vyrážejí denně. Ruský letecký úder na přejezd nad železniční tratí v obci Barvinkove podle něj už ve čtvrtek dočasně přerušil cestu tří evakuačních vlaků, které mířily z Donbasu na západ Ukrajiny.

Zdroj