Ruské rakety zasáhly nádraží v Kramatorsku, odkud se evakuují Ukrajinci. Úřady hlásí nejméně 30 mrtvých

5 měsíce starý 211

Gubernátor Doněcké oblasti, v jehož severní části Kramatorsk s odvoláním na policii a záchranáře řekl, že úder mohl zabít nebo zranit až desítky lidí. Na místě podle něj byly tisíce lidí, které se pokoušely kvůli hrozbě ruské ofenzivy na východě Ukrajiny dostat do bezpečnějších regionů země.

Jen vlakem se z části Donbasu, která je pod ukrajinskou kontrolou, evakuovalo na západ země více než 170 tisíc lidí. Provoz evakuační soupravy ale ohrožuje ruské ostřelování. V pátek ráno gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko uvedl, že po leteckém úderu na trať v Barvinkove spoj opět funguje.

Železniční spojení u obce Barvinkove je jediné, které vede přes neokupované ukrajinské území do velkých donbaských měst Slavjansk a Kramatorsk. Vyřazení tratě z provozu by výrazně zkomplikovalo nejen evakuace civilistů z Donbasu, ale i přísun posil ukrajinské armády bránící tuto část Ukrajiny.

Evakuace civilistů má v pátek pokračovat i z obležených měst. Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková uvedla, že v pátek by mělo fungovat až deset humanitárních koridorů. Lidé, kteří se snaží uprchnout z Mariupolu, budou ale muset použít soukromá vozidla. Podle Vereščukové se ve čtvrtek z obklíčených měst dostalo 4 676 civilistů.

Zdroj