Ruské tanky se stahují z Kyjevské oblasti

4 měsíce starý 40

Opuštěný ruský tank T80BVM v Sumské oblasti Foto: Ukrainian Ground Forces, Reuters

Ruské jednotky se začaly stahovat z pozic v okolí ukrajinského hlavního města Kyjeva, uvedl v úterý americký generál Tod Wolters, který velí evropským silám NATO. Rusko se při úterním jednání v Istanbulu zavázalo výrazně omezit operace v Kyjevě a Černihivu.

Opuštěný ruský tank T80BVM v Sumské oblasti Foto: Ukrainian Ground Forces, Reuters

Ruské tanky se stahují z Kyjevské oblasti

Wolters to uvedl při úterním brífinku v Kapitolu, kde se ho přítomní senátoři ptali, zda může potvrdit šířící se zprávy o pohybu ruských vojsk směrem od Kyjeva.

„Mohu potvrdit, že to, co říkáte v souvislosti s měnící se dynamikou v okolí Kyjeva, je přesně to, co vidíme,” řekl generál.

Stanici CNN dva vysoce postavení činitelé americké administrativy sdělili, že ruská armáda svoji strategii evidentně výrazně změnila.

Videos confirm that Russian troops are withdrawing from the Kyiv region.

Many Russian BMDs crossed into Belarus from Ukraine today. In Rechitsa and Gomel, they were loaded onto railway platforms.

Good moment for Ukraine to attack the retreating troops.
pic.twitter.com/oQKMPgVSLM

— Visegrád 24 (@visegrad24) March 29, 2022

Spojené státy nyní odhadují, že Rusko bude ústup vojsk krýt leteckým a dělostřeleckým bombardováním Kyjeva. Američtí představitelé upozorňují, že Rusko může vždy znovu najet na předchozí strategii, pokud to podmínky bitvy dovolí.

Podobný popis situace přichází i z Černihivu, dalšího ohniska ruské agrese na severu země.

Ukrajinský vojenský důstojník, který ve městě působí, sdělil webu U.S. News, že bombardování a raketové ostřelování z ruských letadel v úterý ráno nabylo na síle, zřejmě aby krylo přesun pěších sil na jih Ukrajiny.

Důstojník hovořil pod podmínkou zachování anonymity.

Server Ukrajinska Pravda zase píše, že očití svědci v Bělorusku popsali, že zaznamenávají pohyb ruské techniky od bělorusko-ukrajinských hranic zpět do vnitrozemí.

V průběhu dne ovšem americký ministr zahraničí Antony Blinken varoval, že ruským slibům se nedá věřit. „Jedna věc je, co Rusko říká, a pak to, co Rusko dělá. My se zaměřujeme na to druhé,“ řekl Blinken.

podpis
Zdroj