U Českého domu v Moskvě nechaly v pondělí tamní úřady odstranit část plotu, stavba podle nich nebyla povolená. Ministerstvo zahraničí to považuje za závažné narušení majetku. Uvedla to Česká televize. Český dům nyní funguje pouze v udržovacím režimu. Česká republika ho uzavřela na začátku března, důvodem byla agrese Ruska vůči Ukrajině a bezpečnost českých občanů v Rusku.

Praha 21:09 17. října 2022

Český dům v Moskvě na snímku z roku 2001 | Zdroj: Profimedia

Pracovníci správy tverské městské části dopoledne odstranili od Českého domu celkem devatenáct metrů plotu. Podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích je majetek Českého domu nedílnou součástí českého velvyslanectví v Rusku.

„Považujeme to za závažné narušení majetku České republiky, který máme v Moskvě. V tuto chvíli to vyhodnocujeme a budeme to přes příslušné diplomatické kanály řešit s ruskou stranou,“ řekl České televizi ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Pracovníci českého velvyslanectví místo odstraněného plotu postavili ještě v pondělí z drátěných bloků provizorní ochranu.

Náměstek ministra zahraničí: Neumím si představit, že bychom mohli vyvlastňovat nemovitosti Ruska

Číst článek

Rozsáhlý komplex Českého domu v Moskvě je asi půl kilometru od českého velvyslanectví a 2,5 kilometru od Rudého náměstí a Kremlu a je největším areálem ve vlastnictví České republiky v zahraničí. Dokončený byl v roce 1986. Z padesáti bytů jsou nyní obsazeny pouze dva. Na chod domu podle České televize dohlíží tři čeští a čtyři ruští pracovníci.

Provoz Českého domu byl omezen už od loňského roku po česko-ruské diplomatické roztržce kvůli kauze explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku. Roztržka vedla ke snížení počtu jak pracovníků na české ambasádě, tak i Rusů, které Češi v Moskvě najímali. Loni v létě tak v českém zařízení v Moskvě skončil provoz restaurace a hotelu, naopak bytových a kancelářských pronájmů se situace tehdy nedotkla.

V ruském Jejsku se na obytnou čtvrť zřítilo vojenské letadlo. Čtyři lidé zahynuli a 25 je zraněných

Číst článek

Diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem vypukla loni v dubnu. Česko tehdy v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle kterých jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo osmnáct pracovníků ruské ambasády.

Rusko poté v odvetném kroku prohlásilo nežádoucími dvacet zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě a označilo český postup za nepřátelský akt. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“, počty tak budou stejné.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Dvojitou vraždu před nočním klubem v Bratislavě bude prokuratura vyšetřovat jako terorismus

  2. SOUTĚŽ: Dave Grohl, vlastní rukou. Vyhrajte autobiografii známého rockera z kapely Foo Fighters

  3. Ruské úřady odstranily část plotu Českého domu v Moskvě. České ministerstvo zahraničí protestuje

  4. V ruském Jejsku se na obytnou čtvrť zřítilo vojenské letadlo. Čtyři lidé zahynuli a 25 je zraněných

  5. Cenu Neuron přebrala molekulární bioložka Živná. Odhalila genetickou příčinu dědičného selhání ledvin

  6. Doping je u nás třeba tejpování, vysvětluje stříbrná střelkyně z evropského šampionátu Blažíčková

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, MS fotbal 2022, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Opičí neštovice, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme