Ruské útoky zasáhly Charkov a Lvov, shořelo 300 tun humanitární pomoci

1 týden starý 7

foto Průmyslová hala v ukrajinském Lvově hoří po ruském ostřelování. 19. září 2023. 

Kyjev - Při ruském vzdušném úderu na západoukrajinský Lvov v noci na dnešek shořelo 300 tun humanitární pomoci. S odvoláním na místní římskokatolickou arcidiecézi a charitativní organizaci Caritas-Spes to píše server Ukrajinska pravda. Ukrajinské úřady mezitím informovaly o devíti obětech, které si vyžádaly poslední rozsáhlé vzdušné útoky na ukrajinská města včetně jednoho mrtvého ve Lvově.

"V důsledku požáru, který vypukl po výbuchu dronu Šáhed, shořelo ve skladu téměř vše. Je to více než 15 nákladních aut s humanitární pomocí," uvedl asistent lvovského biskupa Edvard Kava. Mezi humanitární pomocí bylo mimo jiné oblečení, obuv, potraviny a generátory poslané z Vatikánu. Organizace Caritas-Spes uvedla, že celkovou výši škod bude schopna vyčíslit později. O zničení zhruba 300 tun humanitární pomoci informovala také koordinátorka OSN pro humanitární pomoc Ukrajině Denise Brownová. Sklad využívaný organizací Caritas-Spes shořel do základů, uvedla podle agentury Reuters.

Ukrajinské úřady po dnešním ruském dronovém útoku na Lvov informovaly o zásahu tří průmyslových objektů. Podle starosty Andreje Sadového se v nich nacházela okna, chemikálie používané v domácnostech a humanitární pomoc.

"Naši továrnu na Ukrajině zasáhla raketa," informoval Ryszard Florek, generální ředitel polské společnosti Fakro, která vyrábí střešní okna. Podle jeho vyjádření, z něhož cituje server Business Insider, shořela výrobní hala firmy ve Lvově a zhruba dva tisíce oken. Úder zničil přibližně třetinu plochy závodu.

Šéf Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj ráno informoval o útoku 18 ruských bezpilotních letounů na jeho region, z nichž 15 podle něj ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila. Ruskojazyčný web stanice BBC označil tento úder jako nejdelší od začátku ruské invaze, trval několik hodin. Vyžádal si zároveň jeden lidský život. Záchranáři našli v troskách tělo muže, který pracoval v jednom ze skladů, uvedl Sadovyj.

Celkem dnes ukrajinské úřady informovaly o devíti obětech posledních ruských vzdušných úderů - šest mrtvých hlásí ve východoukrajinském Kupjansku a dva - včetně jednoho policisty - v Chersonu na jihovýchodě země. Letecký poplach úřady v noci vyhlásily i v dalších ukrajinských regionech. Ukrajinské letectvo informovalo o 30 vyslaných ruských dronech a jedné balistické střele Iskander, přičemž hlásilo zničení 27 bezpilotních letounů.

Zdroj