Ruské velení pohlíží na rezervy jako na bezedný sud. Průmysl ale není schopen ztráty nahradit, konstatuje ISW

před 3 měsíce 75

Z pravidelné analýzy Institutu pro studium války ISW, která je založena na využívání ověřitelných zdrojů a pramenů, plyne, že ruské velení plánuje a provádí akce na ukrajinské frontě, jako by nikdy neměly dojít zásoby. Ruský průmysl přitom není schopen ztráty bojové techniky odpovídajícím způsobem nahradit.

„Je nepravděpodobné, že by ruská obranná průmyslová základna byla schopna plně podporovat ruské rezervy, a to i přes schopnost Ruska udržet současné tempo operací a pokračující snahy o rozšíření,“ konstatuje analýza ISW.

Experti připomínají, že ruský průmysl je schopen ročně vyrobit přibližně 250–300 „nových modernizovaných tanků“ a kromě toho jsou ruští vojáci schopni opravit přibližně stejné množství strojů, „které byly dlouhodobě skladovány nebo byly poškozeny na bojišti“. Od počátku Putinovy války přitom Rusko podle údajů webu Oryx, které uvádí výhradně ztráty, jež lze ověřit z několika nezávislých zdrojů, přišlo minimálně o 2700 tanků, ale ztráty budou samozřejmě mnohonásobně vyšší.

Ruská průmyslová základna nebude podle ISW pravděpodobně schopna plně podporovat rezervy Ruské federace, a to kvůli snaze Ruska udržet v současné chvíli tempo operací. Institut pro studium války cituje ukrajinského vojenského pozorovatele Konstantina Mašovce, který uvedl, že ruské operační a strategické zálohy zpravidla nejsou připraveny na boj, ale ruské velení má tendenci pohlížet na své rezervy jako na „bezedný sud“.

Mašovec se také zamyslel nad tím, jakou technikou bude Kreml doplňovat zvyšující se ztráty na frontě. „Jaké tanky a obrněné transportéry začne ruské velení přivážet ze skladů na Sibiři? Už jsme viděli BTR-50, T-62, T-54/55… Co bude dál, T-44, BTR-152…?“ ptá se Mašovec s poukázáním na to, že Moskva nasazuje do bojů i techniku z 50. let.

Podle ISW Rusko „bude schopno rozšířit svou obrannou pozici a akumulovat zdroje, pokud si udrží iniciativu v celé válečné zóně během roku 2024“. Experti se však domnívají, že je krajně nepravděpodobné, aby Rusko dokázalo „v dostatečné míře letos podpořit velký počet mobilizovaných záložníků nebo branců“.

Rusové mají nyní sice v záloze 17 pluků, 16 praporů a dvě taktické skupiny na úrovni pluku-prapor, a celkový počet ruského personálu v záložních jednotkách se pohybuje okolo 60 000–62 000 osob, ale velení dokázalo vybavit zbraněmi a výstrojí jen asi 20 000 záložníků.

Přečtěte celý článek