Rusko a USA brzy prodlouží odzbrojovací dohodu, píše Kommersant

2 měsíce starý 18

Foto: Profimedia.cz

Smlouvu o kontrole jaderných zbraní podepsali v roce 2010 Barack Obama a Medveděv.

Spojené státy a Rusko v následujících hodinách prodlouží odzbrojovací dohodu, kterou v dubnu 2010 podepsali tehdejší lídři USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv v Praze.

Článek

Rusko a USA se zanedlouho chystají prodloužit smlouvu o kontrole jaderných zbraní Nový START. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informoval ruský deník Kommersant.

Smlouva, známá též jako START 3, byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února. Omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně.

Rusko dlouho navrhovalo prodloužit úmluvu bez předběžných podmínek či změn, ale vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa se zahájením jednání čekala až do loňského roku a předložila řadu požadavků. Podle informací deníku The Washington Post americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce neúspěšným přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila.

Moskva zahájila nová jednání s Washingtonem o prodloužení smlouvy 21. ledna, tedy den poté, co se prezidentského úřadu v USA ujal Joe Biden. V pondělí na téma prodloužení dohody telefonicky hovořili tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev s Bidenovým poradcem pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem.

Rusko a Spojené státy v roce 2019 odstoupily od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. Začátkem tohoto měsíce Moskva oznámila, že odchází od mnohostranné dohody o otevřeném nebi, která umožňuje účastnickým zemím kontrolní přelety nad územím dalších signatářských států. Své rozhodnutí zdůvodnila zejména tím, že USA od této úmluvy odstoupily loni.

Zdroj