Rusko chce dle USA znevěrohodnit západní vakcíny; Kreml to popírá

2 měsíce starý 9

foto Očkovací vakcína AstraZeneca - ilustrační foto.

Washington/Moskva - Ruské zpravodajské služby vedou kampaň s cílem podrýt důvěru americké veřejnosti vůči vakcíně proti covidu-19 společnosti Pfizer i preparátům dalších západních výrobců. Napsal to list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na vyjádření amerického ministerstva zahraničí, podle nějž Rusko prostřednictvím několika internetových portálů zpochybňuje bezpečnost očkovacích látek a důvěryhodnost procesu jejich vývoje. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov obvinění Washingtonu odmítl.

Americká diplomacie zveřejnila jména čtyř portálů, za nimiž podle Washingtonu skrytě stojí ruské tajné služby. V tamních článcích se podle USA například zveličují vedlejší účinky očkovacích látek, zpochybňuje se jejich účinnost a často se opakuje tvrzení, že USA schválily vakcínu Pfizeru narychlo.

Ačkoli tyto portály nemají příliš mnoho čtenářů, vzniká na nich podle WSJ příběh, který následně přebírá řada ruských i zahraničních médií.

"Můžeme říci, že tyto portály jsou přímo spojeny s ruskými zpravodajskými službami," uvedl mluvčí zvláštního útvaru amerického ministerstva zahraničí zaměřeného na dezinformační kampaně. "Všechny mají zahraniční vlastníky se sídlem mimo USA. Hodně se liší ve svém záběru, ve svém tónu, ve svém cílovém publiku, jsou ale všechny součástí ruského propagandistického a dezinformačního ekosystému," pokračoval.

Twitterové účty ruských státních médií i ruské vlády se přitom podle WSJ otevřeně snaží vyvolávat obavy ohledně bezpečnosti a vysoké ceny vakcíny od Pfizeru, čímž podle nevládních expertů chtějí podpořit prodej konkurenční ruské očkovací látky Sputnik V. Na vakcínu od Pfizeru se pak zřejmě zaměřují kvůli tomu, že šlo o první preparát, který obdržel povolení od mnohých západních regulačních úřadů.

Pokusy o podrytí důvěry ve vakcíny proti covidu-19 přitom využívají již existujících a hluboce zakořeněných obav ohledně očkování obecně, které panují v některých kruzích západních společností. Podle amerického statistického úřadu se nejvíce lidí obává právě nežádoucích vedlejších účinků očkování.

"Je to nesmysl. Ruské zvláštní služby nemají nic společného s jakoukoli kritikou vakcín," řekl WSJ mluvčí Kremlu Peskov. "Pokud bychom považovali každou negativní zmínku namířenou proti Sputniku V za výsledek práce amerických zvláštních služeb, tak bychom se zbláznili, protože toho jsme svědky každý den, každou hodinu, v každém anglosaském médiu," dodal.

Americká diplomacie identifikovala čtyři portály, které podle ní ovládají ruští zpravodajci. Za online časopisy New Eastern Outlook a Oriental Review podle USA stojí ruská civilní rozvědka SVR. Prezentují se jako akademické publikace zaměřené na Blízký východ, Asii a Afriku a často komentují roli Spojených států ve světě. Portál News Front sídlí na Krymu a nabízí informace v deseti jazycích, podle USA jej řídí tajná služba FSB. Mezi loňským únorem a dubnem jeho stránky navštívilo téměř devět milionů lidí. Web Rebel Inside pak podle amerických úřadů tajně spravuje ruská vojenská rozvědka GRU. Zaměřoval se na pokrývání nepokojů a protestů, nyní je však zřejmě neaktivní.

Zdroj