Rusko chystá převrat na Ukrajině, prohlásil prezident Zelenskyj v přímém přenosu

5 měsíce starý 19

„Čelíme velkým výzvám nejen ze strany Ruské federace (...), ale i velkým vnitřním výzvám. Obdržel jsem informaci, že v naší zemi dojde k převratu z 1. na 2. prosince,“ citovala Zelenského agentura Reuters. Do příprav puče jsou podle něj zapojeni někteří ruští představitelé a také nejbohatší Ukrajinec a vlivný oligarcha Rinat Achmetov. Bližší informace však hlava státu nesdělila.

Rusko soustřeďuje svá vojska poblíž ukrajinských hranic. Ukrajina, Spojené státy a NATO proto dávají najevo obavy z možného ruského útoku, což Kreml popírá a naopak varuje před ukrajinskými „provokacemi“. Kyjev v posledních dnech provedl řadu vojenských cvičení.

„Plně kontrolujeme své hranice a jsme plně připraveni na jakoukoli eskalaci,“ řekl Zelenskyj s tím, že důvodem současné válečné rétoriky je především snaha Moskvy zastrašit Kyjev. „Musíme spoléhat na sebe, na naši armádu, která je silná,“ dodal.

Rusko podíl na puči odmítá

Moskva jakýkoliv podíl na přípravách údajného státního převratu na Ukrajině odmítla. „Rusko nemělo v plánu se zapojit. Rusko se do těchto záležitostí nikdy nezapojovalo,“ uvedl podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na Zelenského tvrzení.

Ukrajinský prezident v televizi vystoupil s projevem při příležitosti poloviny svého pětiletého mandátu hlavy státu. Podle svých slov se dosud nerozhodl, zda bude usilovat o druhé funkční období.

Pokud jde o otázku „deoligarchizace“, Ukrajina podle něj stojí na začátku velkého procesu a „velké války“. Uvedl, že velký ukrajinský byznys respektuje, podnikání však nesmí ovlivňovat média ani politiky. Právě bojem proti korupci a zbavením politické moci oligarchů podmiňuje Mezinárodní měnový fond poskytování dalších půjček Ukrajině.

Zdroj