Rusko je tygr Šer Chán a nenechá se vyprovokovat drzými psíky, vzkázal Putin

1 měsíc starý 12

„Snaží se dotknout Ruska tady i tam, bezdůvodně. Je to jakýsi nový druh sportu. Snaha proti Rusku cokoliv říci. Ale my se chováme skromně, snažíme se na nepřátelské akce a drzosti nereagovat. Je to jako kolem Šer Chána v Kiplingovi, když kolem něj poskakují jacísi malí pejsci. Štěkající, kteří se pouze snaží zalíbit svému velkému suverénovi,“ prohlásil Putin.

Putin se přitom přímo nezmínil o tom, koho má na mysli, když mluví o psíkovi. Jeho slova nicméně přicházejí v době nejhlubší krize česko-ruských vztahů. Ty jsou na bodu mrazu od sobotního večera, kdy představitelé české vlády zveřejnili, že bezpečnostní složky našly důkazy o zapojení ruských tajných služeb do explozí muničního skladu ve Vrběticích z 2014, které si vyžádaly dva mrtvé a miliardovou škodu.

Putin: Kde je červená čára, určujeme my

Rusko chce mít dobré vztahy se všemi, řekl Putin, ale nedovolí nikomu překročit pomyslnou červenou linii. Kde se tato červená linie nachází, si přitom Rusko v každém jednotlivém případě určí samo. A v případě jejího překročení bude tvrdě a rezolutně reagovat.

Ruský prezident Vlamidir Putin při projevu před ruským federálním shromážděním ve výstavní síni Manéž v Moskvě

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

„Odpověď Ruska bude asymetrická, rychlá a tvrdá,” varoval ruský prezident a pokračoval výčtem zbraní, které má k dispozici.

Zmínil hyperzvukové komplexy Avantgard a Peresvět i balistické rakety Sarmat, hyperzvukové střely Kinžal, které nosí MiGy-31 i rakety Kalibr vypouštěné z lodí, a hyperzvukové rakety Cirkon.

Diplomatická krize

Česko v reakci na důkazy předložené českými vyšetřovateli o účasti ruských agentů na výbuších ve Vrběticích vypovědělo 18 ruských diplomatů, kteří byli identifikováni jako pracovníci ruských zpravodajských služeb.

Moskva na oplátku vypověděla 20 českých členů české diplomatické mise včetně zástupce velvyslance, čímž české velvyslanectví v Rusku fakticky paralyzovala. Česko nyní chystá další kroky.

Zdroj