Rusko může brzy zaútočit, varoval Blinken Ukrajince

3 měsíce starý 22

„V posledních několika měsících jsme se intenzivně věnovali Ukrajině kvůli značnému shromažďování ruských sil, které jsme zaznamenali v blízkosti ukrajinských hranic. Víme, že existují plány na další zvýšení počtu vojáků ve velmi krátké době, což dává prezidentu Putinovi možnost, aby rovněž ve velmi krátké době podnikl další agresivní kroky proti Ukrajině,” řekl Blinken při rozhovoru s diplomaty na americkém velvyslanectví v Kyjevě.

Moskva vojska u ukrajinských hranic podle šéfa americké diplomacie soustřeďuje bez zjevného důvodu. Blinken měl v ukrajinské metropoli ve středu na programu jednání se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou a prezidentem Volodymyrem Zelenským.

V pátek by měl jednat v Ženevě s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Finanční pomoc Washingtonu

Washington současně oznámil další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 200 milionů dolarů (4,3 miliardy korun), informovala agentura Reuters. Cílem je posílit obranyschopnost země.

„Jak jsme již řekli, jsme odhodláni chránit svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny a budeme jí nadále poskytovat potřebnou podporu,” citovala agentura AFP amerického činitele, který hovořil pod podmínkou anonymity. Povahu této pomoci neupřesnil.

Na hranicích Ruska a Ukrajiny je podle odhadů Západu okolo 100 tisíc vojáků připravených k invazi. Moskva odmítá, že by se chystala Ukrajinu napadnout, pro další rozhovory však trvá na svých podmínkách.

Zdroj