Rusko nasadilo desítky tisíc falešných internetových účtů, které se snaží ovlivnit volby

před 2 měsíce 64

Rusko uskutečnilo speciální operaci nazvanou Portal Combat. Ta měla za cíl šíření kremelské propagandy pomocí sítě ruských webových stránek. Odhalil to francouzský státní orgán VIGINUM, který je zodpovědný za ochranu před zahraničním digitálním vměšováním. O zjištění píše například ukrajinský web Pravda.com.

Síť Portal Kombat tvoří nejméně 193 internetových stránek, které nejdřív šířily zprávy o Ukrajině a Rusku, ale od začátku invaze se zaměřily na okupovaná ukrajinská území a pak i na několik západních zemí, které Ukrajinu podporují. Jednou z nich je i Francie. Některé webové stránky obsahovaly v názvu domény slovo „pravda“. Například anglicky mluvící portál bylo možné najít s odkazem pravda.en.com a francouzsky mluvící s pravda.fr.com.

„Webové stránky této sítě nevytvářejí vlastní obsah, ale přeposílají obsah ze tří hlavních zdrojů: Ruské nebo proruské účty na sociálních sítích, ruské informační agentury a oficiální webové stránky místních institucí nebo osob,“ uvádí VIGINUM.

Od 23. června do 19. září 2023 bylo na tyto webové stránky umístěno více než 150 tisíc materiálů, které se snažili „speciální vojenskou operaci“ (jak se v Rusku tažení na Ukrajinu oficiálně říká) do pozitivního světla a zdiskreditovat Ukrajinu a její vedení.

„Ve snaze zacílit na rozsáhlé publikum využívá tato síť řadu metod, konkrétně důkladný výběr proruských propagandistických zdrojů podle cílové skupiny, rozsáhlou automatizaci šíření obsahu a optimalizaci vyhledávačů,“ uvádí se ve zprávě.

Příkladem manipulace je třeba článek kolující na těchto stránkách s titulkem „Dost! Francie vyzývá k radikálním opatřením proti Zelenskému“. Ve skutečnosti je zde citován pouze příspěvek na sociální síti X jednoho z krajně pravicových francouzských opozičních politiků.

Další zjištění přinesl německý Spiegel, který získal důvěrnou zprávu od analytiků z oddělení strategické komunikace německého ministerstva zahraničních věcí. Analytici prostřednictvím specializovaného softwaru prozkoumali rozsáhlý soubor dat na twitteru z období od 20. prosince do 20. ledna. Identifikovali tak více než 50 tisíc účtů, které nepatřily skutečným osobám a podílely se na koordinovaných informačních kampaních v německém jazyce. Některé dny boti, kteří psali v první osobě, vygenerovali přibližně 200 tisíc tweetů denně. Jejich aktivita znatelně poklesla vždy o víkendech a ruských svátcích.

V příspěvcích se psalo o tom, že Německo zanedbává zájmy svého obyvatelstva a místo toho podporuje Ukrajinu. Prioritním cílem útoků byla německá pomoc Ukrajině, tvrzení o „selhání Ukrajiny“ a zmínky o „přílivu ukrajinských uprchlíků“.

K taktice této kampaně patří i vytváření falešných primárních zdrojů. V září například začali šířit screenshot vlákna z údajné stránky Annaleny Baerbockové, spolkové ministryně zahraničí. Příspěvek připsal ministryni výrok: „Válka na Ukrajině skončí do tří měsíců.“ Vlákno bylo ve skutečnosti výtvorem Photoshopu a falzifikátoři využili šablonu z ruskojazyčného rozhraní.

Podobně jsou vytvářeny zprávy z renomovaných médií, kterým se připisují neexistující zprávy a články. Dezinformátoři vytvářejí falešné webové stránky pečlivě kopírující vzhled skutečných médií a používají i jména novinářů. Aby se zabránilo okamžitému odhalení, sdílejí boti zkrácené odkazy.

Spojené státy americké zveřejnily zprávu, podle které se Rusko bude před volbami v různých evropských zemích snažit provádět informační operace, jejichž cílem bude obrátit veřejné mínění proti Ukrajině.

„Jsme přesvědčeni, že Rusové budou v celé Evropě provádět informační operace, aby se pokusili změnit mínění o Ukrajině během tohoto volebního období,“ řekl James Rubin, zvláštní vyslanec a koordinátor Centra pro globální angažovanost (GEC).

Již dříve ministerstvo zahraničí uvedlo, že Rusko financuje dlouhodobou a dobře placenou dezinformační kampaň proti Ukrajině v Latinské Americe.

Ještě předtím Spojené státy zveřejnily zprávu amerických zpravodajských služeb zaslanou více než sto zemím, v níž se uvádí, že Moskva využívá špiony, sociální média a ruská státní média k podkopávání důvěry veřejnosti v integritu demokratických voleb po celém světě.

Přečtěte celý článek