Rusko ostřelovalo v noci rezidenční oblast v Záporoží, tvrdí Ukrajina

4 měsíce starý 8

foto Ilustrační foto - Obytné domy v ukrajinském Záporoží poškozené při ruském ostřelování města, 9. října 2022.

Kyjev - Ruské síly v noci na dnešek ostřelovaly rezidenční čtvrť v Záporoží na jihu Ukrajiny, uvedl tajemník záporožské radnice Anatolij Kurtěv. Na místě podle něj vznikl požár, informace o možných obětech a škodách se upřesňují. Ruská soukromá Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) armáda přichází v bojích na Ukrajině o stovky vojáků, uvedl americký Institut pro studium války (ISW) ve své nejnovější zprávě o situaci na Ukrajině.

ISW upozornil na článek ruského investigativního portálu The Insider, podle něhož na Ukrajině zemřelo už 500 vojáků bojujících v řadách Wagnerovy organizace. Portál připomněl, že skupina najímá do bojů na Ukrajině ruské trestance. Počet padlých žoldnéřů skupiny při započítání vězňů se odhaduje na 800 až 1000, napsal portál.

Írán už zřejmě Rusko požádal, aby mu výměnou za dodávky zbraní pomohlo s rozvojem jeho jaderného programu, uvedli také analytici z ISW poté, co v sobotu Teherán přiznal, že dodal Moskvě drony. Ty ruské síly používají k intenzivním útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Ve čtvrtek dorazilo pravděpodobně do Moskvy letadlo s další zásilkou íránských dronů, uvedl deník Bild v aplikaci Telegram. Nákladní letadlo Il-76 podle něj ráno odstartovalo z Teheránu a kolem poledne místního času přistálo na moskevském letišti Vnukovo.

Ukrajina se kromě toho brání pokračující ruské pozemní ofenzivě. Ukrajinské síly odrážely v uplynulých 24 hodinách útoky v Charkovské, Luhanské, Doněcké a Záporožské oblasti, sdělil ve svém pravidelném hlášení generální štáb ukrajinské armády.

Zdroj