Ruská generální prokuratura označila investigativní skupinu Bellingcat nebo podobně zaměřený nezávislý portál The Insider za nežádoucí organizace. Ruští občané mají zakázáno s nimi spolupracovat, toto rozhodnutí znamená praktický zákaz jejich působení v Rusku, uvedl ruskojazyčný servis BBC. Na seznam nežádoucích organizací se dostal i institut CEELI sídlící v Praze, což je nevládní organizace zasazující se o právní stát.

Moskva 11:01 15. července 2022

Ruské úřady od invaze na Ukrajinu stupňují restrikce | Foto: Anton Vaganov | Zdroj: Reuters

Podle generální prokuratury činnost organizací představuje „riziko pro základy ústavního pořádku a bezpečnost Ruské federace“.

ONLINE: Rusové připravují útok na Slovjansk, tvrdí ukrajinské velení. Není jasné, kdy ofenziva začne

Číst článek

Ruské úřady Bellingcat a The Insider už loni označily za zahraniční agenty a po 24. únoru, kdy Rusko zahájilo válku proti Ukrajině, zablokovaly přístup na jejich internetové stránky.

BBC napsala, že označení „nežádoucí organizace“ ruská justice médiím uděluje poměrně málo, největší ohlas vzbudil před rokem praktický zákaz investigativního serveru Projekt. Letos v březnu se na tento seznam dostala například investigativní skupina OCCRP zaměřující se na odhalování korupce a organizovaného zločinu.

Bellingcat a The Insider v minulosti zveřejnily články týkající se vměšování ruských zpravodajských služeb do politických procesů v jiných zemích nebo o působení soukromé Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny, jejíž žoldnéři se zapojují do řady konfliktů v zájmu Moskvy.

Přinesly také podrobné materiály týkající se otravy bývalého zpravodajského důstojníka Sergeje Skripala v Británii i nejznámější osobnosti současné ruské opozice Alexeje Navalného.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Rusko označilo investigativní weby Bellingcat a The Insider za nežádoucí. Mají být bezpečnostní hrozbou

  2. Poničené ulice i plovárna. Týn nad Vltavou se ještě zcela nevzpamatoval z červnové bleskové povodně

  3. Průměrná sazba hypoték je nejvyšší od roku 2010. V červnu vzrostla u nových úvěrů na pět procent

  4. Průmyslové památky, zoo i centrum Ostravy. Fanoušci z Colours of Ostrava míří i za hranice festivalu

  5. Kickboxer Dvořáček získal na Světových hrách bronz. Strnadová skončila mezi ženami čtvrtá

  6. Ve čtvrtek přibylo přes 1700 nakažených covidem. Incidenční číslo je nejvyšší od konce dubna

Aktuální témata

JWST, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Perseidy, Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Barrandovský most, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, MS fotbal 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební kalkulačka, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Prezidentské volby 2023, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, Válečné ztráty, MS hokej 2023

Doporučujeme