Rusko podle Interfaxu ovládá celou Chersonskou oblast. U ruského Bělgorodu hořel muniční sklad

3 měsíce starý 131

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém úterním projevu k národu připustil, že se Rusové snaží upevnit své zisky na dobytém území. „Pokračovali v útocích na naše jednotky u Charkova, v Donbasu,“ řekl. „Snaží se vykreslit údajnou 'novou vládu' v Chersonu a části Záporožské oblasti,“ uvedl

Chersonské regionální správní centrum, město Cherson, bylo dobyto v prvních dnech války. Pentagon však později uvedl, že ruské jednotky nad ním částečně ztratily kontrolu. Cherson je největším populačním centrem, které Rusko dosud drželo, uvedla BBC.

Po sérii výbuchů hořel v ruském Bělgorodu muniční sklad

Několik výbuchů bylo slyšet ve středu ráno u ruského města Bělgorod. Gubernátor oblasti Vjačeslav Gladkov na sociální síti Telegram uvedl, že ho ve středu kolem 03:35 vzbudil zvuk výbuchu. Při psaní příspěvku na sociální síť pak slyšel další tři hlasité rány.

Gladkov později uvedl, že podle předběžných zpráv hořel muniční sklad ve venkovské osadě u obce Staraja Nelidovka a „žádné oběti mezi civilním obyvatelstvem“ nebyly hlášeny. Požár byl podle něj uhašen.

Bělgorodská provincie sousedí s ukrajinskými oblastmi Luhansk, Sumy a Charkov, které od ruské invaze na Ukrajinu před dvěma měsíci zažily těžké boje. Rusko tento měsíc obvinilo Ukrajinu, že zaútočila na sklad pohonných hmot v Bělgorodu pomocí vrtulníků a zahájila palbu na několik vesnic v provincii. 

Gubernátor ruské Kurské oblasti Roman Starovojtov, která rovněž hraničí s Ukrajinou, pak nezávisle na dění v Bělgorodu uvedl, že ve středu brzy ráno byly ve městě Kursk slyšet výbuchy. S největší pravděpodobností šlo o zvuky palby systémů protivzdušné obrany, uvedl. Také ruská tisková agentura TASS citovala představitele ministerstva pro mimořádné události, podle kterého se ozvaly dva výbuchy i v městě Voroněž, správním středisku další provincie sousedící s Ukrajinou. 

Zdroj