Rusko podle Kyjeva zahájilo druhou fázi války, Lvov hlásí civilní oběti

5 měsíce starý 141

foto Záchranáři odklízejí trosky obchodu s pneumatikami v ukrajinském Lvově po ruském náletu 18. dubna 2022.

Kyjev/Moskva - Ruská armáda zahájila bitvu o Donbas, čímž Ukrajina vstoupila do druhé fáze války, oznámil dnes Kyjev. Na východě Ukrajiny podle ukrajinských i ruských úřadů přitom pokračovaly silné boje. Ostřelování ze strany ruských vojsk si hned ráno vyžádalo první civilní oběti v západoukrajinském Lvově, uvedly ukrajinské úřady. Ve městě, které mnozí považují za relativně bezpečné útočiště, zemřelo nejméně sedm lidí včetně jednoho dítěte. Podle Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR) se na Ukrajině dosud v důsledku invaze ruských vojsk před bezmála dvěma měsíci potvrdilo úmrtí více než 2000 civilistů.

"Můžeme říct, že ruské síly zahájily bitvu o Donbas, na kterou se dlouho připravovaly," řekl ve videoproslovu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéf jeho kanceláře Andrij Jermank Ukrajince ujistil, že ukrajinské síly zvládnou ruskou ofenzivu odrazit. O zahájení nového, silnějšího útoku na východní cíp Ukrajiny dříve informovalo několik ukrajinských činitelů.

Pozornost se ale během dne upřela na Lvov na opačném konci Ukrajiny, kde ruští vojáci podle Moskvy zasáhli vojenské cíle a zničili dodávky zbraní z evropských zemí a z USA. Podle ukrajinských úřadů ruské rakety dopadly ve Lvově na armádou nepoužívané vojenské sklady a na autoservis. Útok poškodil mimo jiné i hotel, v němž našli útočiště Ukrajinci, kteří uprchli před boji na východě země, oznámil oblastní gubernátor Maksym Kozyckyj. Několik raket dopadlo poblíž vlakového nádraží, podle agentury Ukrinform ale nejsou hlášeny oběti z řad cestujících ani pracovníků drah. Celkem si útok na toto západoukrajinské město vyžádal nejméně sedm zabitých a 11 zraněných.

Při ruském ostřelování Charkova na východě Ukrajiny dnes zemřeli dva lidé, uvedly místní úřady. Nejméně osm lidí zemřelo v Luhanské a Doněcké oblasti. Výbuchy hlásily zahraniční tiskové agentury z Kyjeva a okolí, jejich příčiny ale nejsou známé. O explozích způsobených raketovými údery informovaly ráno také úřady v Dněpropetrovské oblasti na východě země.

Ruští vojáci podle gubernátora Doněcké oblasti Pavla Kyrylenka zasáhli několik civilních cílů v Kramatorsku, pod palbou se ocitla i města a městečka v okolí Severodoněcku v Luhanské oblasti a vesnice v Doněcké oblasti. Ruské ministerstvo obrany naopak oznámilo, že jeho armáda v noci na dnešek raketami zničila 16 ukrajinských vojenských objektů na východě a jihu Ukrajiny. Mezi zasaženými cíli jsou podle Moskvy velitelská stanoviště, sklady pohonných hmot nebo munice.

Ukrajinská armáda tvrdí, že Rusko od začátku invaze na Ukrajinu přišlo už asi o 20.600 vojáků. Moskva uvádí výrazně nižší počty. Od začátku zvláštní vojenské operace, jak Moskva nazývá vojenskou invazi na Ukrajinu, hlásí ruské vojsko mimo jiné zničení 2326 ukrajinských tanků a obrněných vozidel, 139 letadel, 483 bezpilotních letounů, a přes 1000 kusů dalšího vojenského vybavení. Ukrajinský generální štáb naopak tvrdí, že Moskva na Ukrajině dosud ztratila například 790 tanků, 2041 bojových obrněných vozidel, 167 letadel a 147 vrtulníků. Informace ani jedné z válčících stran však nelze nezávisle ověřit.

Na 40 ruských vojáků zahynulo a desítky dalších se pohřešují či utrpěly zranění, když se potopil ruský křižník Moskva, napsal nezávislý ruský list Novaja Gazeta Europe. Odvolává se přitom na matku jednoho z námořníků. Ruské úřady žádnou oběť neoznámily a tvrdí, že celá asi 500členná posádka je naživu.

Ruská státní televize dnes zveřejnila video, na němž dva Britové bojující za Ukrajinu a zadržení ruskou stranou v Mariupolu žádají, aby je Ukrajinci vyměnili za proruského politika, který je v ukrajinském zajetí. Zhruba ve stejnou dobu zveřejnil server Ukrajinska pravda video, na němž proruský ukrajinský poslanec Viktor Medvedčuk nabízí, aby ho vyměnili za obránce Mariupolu a otevření humanitárního koridoru z tohoto jihoukrajinského města. Medvedčuk je podle agentury Reuters jedním z blízkých spojenců Kremlu na Ukrajině.

Ukrajina už také vyplnila dotazník, který by se měl stát výchozím bodem pro rozhodování Evropské unie o členství Kyjeva v EU, informoval zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Ihor Žovkva. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová dotazník předala Zelenskému během své návštěvy v Kyjevě na začátku dubna. Kyjev požádal o členství v Evropské unii krátce poté, co 24. února na Ukrajinu zaútočila ruská vojska; žádost nyní zkoumá Evropská komise.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes na poradě s vládními činiteli věnované otázkám domácí ekonomiky řekl, že inflace v Rusku se stabilizuje a že k normálu se vrací i kurz rublu. Podle agentury TASS rovněž upozornil, že snaha Západu ochromit ruskou ekonomiku v reakci na rozpoutání války selhala a že sankce západních zemí se obrátily proti nim samotným.

Válka na Ukrajině … SLEDUJEME ON-LINE

Zdroj