Rusko pokračuje ve skryté mobilizaci a má nového velitele

5 měsíce starý 89

Gennadij Židko (vlevo) se objevil během inspekce ruských pozemních sil na Ukrajině po boku ministra obrany Sergeje Šojgua. Foto: Profimedia.cz

Rusko pokračuje ve skryté mobilizaci a má nového velitele

Ruská Státní duma podle ISW oznámila plány na revizi novely zákona o vojenské službě, která by vojenským představitelům umožnila nabízet smlouvy mladým mužům ihned po dosažení plnoletosti či absolvování střední školy. Obešla by se tím nutnost projít si vojenskou službou.

Ukrajinské ředitelství zpravodajské služby to označilo za „skrytou mobilizaci“, kvůli které nemůže Ukrajina čekat, až Rusové vyčerpají svůj útočný potenciál.

ISW také uvedl, že současným velitelem ruské invaze se definitivně stal generálmajor Gennadij Židko. Jeho postava se totiž v neděli objevila po boku ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a radila se s ním během inspekce pozemních sil na Ukrajině.

Informace o tom, že by Rusové mohli mít nového velitele, se objevila už na začátku června. Mimo jiné tomu nahrával fakt, že tehdejšího velitele Alexandra Dvornikova minimálně dva týdny už nikdo neviděl.

„V posledních dvou týdnech Dvornikova nikdo neviděl, což vede ke spekulacím, zda ještě stojí v čele vojenské operace,“ uvedl na začátku června The New York Times s odkazem na zdroje z amerických tajných služeb.

podpis
Zdroj