‚Rusko posunulo svou agresi na další úroveň.‘ Politici EU i NATO odsoudili zničení Kachovské přehrady

3 měsíce starý 14

Představitelé Evropské unie a Severoatlantické aliance, stejně jako řada evropských politiků odsoudili útok na Kachovskou přehradu. V důsledku rozsáhlého poškození hráze došlo k zatopení oblasti pod přehradou, úřady už začaly s evakuací tisíců lidí. Z útoku se navzájem obviňují Rusko i Ukrajina.

reakce Kyjev/Brusel 14:41 6. června 2023

Politici EU i NATO odsoudili zničení Kachovské přehrady | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz Reuters/Profimedia

Přehrada v části jižní Ukrajiny kontrolované Ruskem se protrhla po výbuchu, který Kyjev i Moskva označily za útok druhé strany.

Předseda Evropské rady Charles Michel uvedl, že ničení civilní infrastruktury je válečný zločin, Rusové podle něj budou pohnáni k odpovědnosti. „Jsem šokován bezprecedentním útokem na přehradu v Nové Kachovce. Ničení civilní infrastruktury lze jednoznačně kvalifikovat jako válečný zločin – a my poženeme Rusko a jeho představitele k odpovědnosti,“ uvedl na twitteru.

Voda bude z přehrady vytékat týdny. Pro protiofenzivu to bude problém, odhaduje politický geograf

Číst článek

Dodal, že na červnovém summitu Evropské unie nastolí tuto otázku a navrhne pomoc zaplaveným oblastem. „V myšlenkách jsem se všemi rodinami na Ukrajině postiženými touto katastrofou,“ napsal také Michel.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že se jedná o „nehorázný čin“, který opět ukazuje brutalitu ruské války. „Zničení Kachovské přehrady ohrožuje tisíce civilistů a způsobuje vážné škody na životním prostředí. Jedná se o nehorázný čin, který znovu ukazuje brutalitu ruské války na Ukrajině,“ napsal Stoltenberg.

Po špičkách nenašlapoval se svým prohlášením ani šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Rusko podle něj zničením přehrady posunulo svou agresi vůči Ukrajině na další „bezprecedentní“ úroveň. „Evropská unie tento útok co nejdůrazněji odsuzuje. Představuje nový rozměr ruských zvěrstev a může představovat porušení mezinárodního práva, zejména humanitárního,“ uvedl.

The destruction of the #KakhovkaDam represents a new dimension of Russian atrocities, putting the lives of hundreds of thousands of civilians at risk.

Attacks on civilian infrastructure qualify as war crimes.

We are in touch with Ukraine to ensure our assistance
@Janez Lenarčič

13:46 – 06. 06. 2023

116 250

„Jedná se o nový příznak eskalace, který přivádí hrůznou a barbarskou povahu ruské agrese proti Ukrajině na bezprecedentní úroveň,“ doplnil později mluvčí Evropské komise Peter Stano.

‚Nevyprovokovaná agrese‘

Je příliš brzy na to, aby bylo možné smysluplně vyhodnotit podrobnosti o zničení Kachovské přehrady, které se ale odehrálo pouze v důsledku ruské invaze. Podle agentury Reuters to v úterý prohlásil britský ministr zahraničí James Cleverly, jenž je na návštěvě Kyjeva.

Důsledky pro Ukrajinu, kdo je viník a jak probíhá evakuace. Pět otázek k protržené Kachovské přehradě

Číst článek

„Slyšel jsem zprávy o výbuchu přehrady a riziku záplav. Na nějaké smysluplné posouzení je ještě brzy,“ řekl Cleverly při návštěvě vesnice Hrebelky u Kyjeva po pondělním jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským v hlavním městě.

„Ale je třeba si uvědomit, že jediným důvodem, proč je to vůbec problém, je nevyprovokovaná, plnohodnotná invaze Ruska na Ukrajinu. Budeme nadále vyhodnocovat vývoj, ale nejlepší věc, kterou by teď Rusko mohlo udělat, je okamžitě stáhnout své vojáky,“ dodal.

Vzájemná obvinění

Vrcholný ukrajinský diplomat Anton Korynevyč v úterý před Mezinárodním trestním soudem v Haagu obvinil Rusko ze zničení přehrady a prohlásil, že se jedná o akci „teroristického státu“.

„Rusko nás nemůže porazit na bitevním poli, a tak se zaměřuje na civilní infrastrukturu, aby se nás pokusilo zmrazit a přimět k podřízenosti. Právě dnes Rusko vyhodilo do povětří velkou přehradu,“ řekl zastupující velvyslanec ukrajinského ministerstva zahraničí v Haagu.

„Způsobuje značné civilní evakuace, ekologické škody a ohrožuje bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny. Jednání Ruska je jednáním teroristického státu, agresora,“ dodal.

Kachovskou vodní elektrárnu brzy ráno vyhodily do povětří ruské síly, které detonaci provedly na dálku, uvedl v úterý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po mimořádném jednání bezpečnostní rady.

O detonaci uvnitř strojovny dříve hovořila ukrajinská vojenská rozvědka. Poradce šéfa Zelenského kanceláře Mychajlo Podoljak předtím uvedl, že Kachovskou přehradu nejspíše vyhodila do povětří ruská 205. motostřelecká brigáda.

Šéf okupační správy v Nové Kachovce Vladimir Leonťjev tvrdí, že přehradu v noci ostřelovali Ukrajinci, a označil to za teroristický útok. Veškerá zodpovědnost za čin podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova dopadá na Ukrajinu. Tato „úmyslná sabotáž“ podle něj souvisí s neúspěšnou protiofenzivou, o kterou se ukrajinské síly podle Ruska pokoušely před několika dny, napsala agentura TASS.

ČTK

Zdroj