Rusko pracuje na jaderné vesmírné zbrani. Mohla by paralyzovat satelity, USA nemají odpověď

před 6 měsíce 67

Mezi Ruskem a USA znovu probíhá regulérní studená válka. Důkazem je šokující zjištění amerických tajných služeb, podle kterých má Moskva k dispozici jadernou zbraň určenou pro nasazení ve vesmíru. Její přesná povaha není známá, údajně ale má jít o nástroj, který by byl schopný ohrozit rozsáhlou americkou satelitní síť.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rozhovor s Carlsonem jsem si neužil, řekl Putin. Postěžoval si na Američanovu pasivitu

Přelomová zpráva se k zákonodárcům v Kongresu dostala ve středu večer. Politici tehdy zřejmě nebyli o moc více informovaní než média, která zveřejnila zprávu, že Washington dostal zásadní informaci týkající se národní bezpečnosti a Ruska. Republikáni začali okamžitě tlačit na Bílý dům, aby uvolnil veškeré informace.

To se také stalo. Mediální zdroje včetně CNN a The New York Times potvrdily, že hrozba má spojitost s ruskými nukleárními zbraněmi ve vesmíru. Spojené státy v současnosti nemají technologii, která by dokázala satelity před takovým útokem ochránit. Na takzvaných antisatelitních zbraních ale mají pracovat nejen Rusové, ale i Američané, Číňané nebo Indové.

Závěry amerických tajných služeb naznačují, že Moskva v současnosti nemá v úmyslu zbraň použít. Co by její nasazení znamenalo, popsal pro CNN bývalý šéf CIA Leon Panetta.

Hrozí nám válka ve vesmíru?

„Je to závažná národní hrozba. Problém je, že používáme satelity pro komunikační, zpravodajské a sledovací účely spojené s národní bezpečností. Pokud by je Rusko vyřadilo z provozu, nedělejte si iluze, to by byl válečný akt, protože by ohrozili naši národní bezpečnost,“ řekl Panetta.

„USA hledají podobné způsoby, jak ochromit čínské a ruské satelity. A Pentagon určitě zkoumá způsob, jak bránit ty vlastní,“ dodal bývalý ředitel CIA, podle kterého informace přichází do Kongresu v citlivou dobu, kdy zákonodárci jednají o další pomoci Ukrajině, Izraeli nebo Tchaj-wanu. Panetta se domnívá, že průtahy v jednání ukazují na slabost USA.

Stanovisko Bílého domu k závěrům zpravodajských služeb formuloval na ostře sledované tiskové konferenci poradce Joea Bidena pro otázky národní bezpečnosti Jake Sullivan.

„Američané chápou, že ve světě existuje celá řada hrozeb a výzev, kterým čelíme každý den, a tyto hrozby a výzvy sahají od terorismu až po státní aktéry,“ řekl Sullivan.

„A my se s nimi musíme potýkat tak, abychom zajistili konečnou bezpečnost amerického lidu. Jsem přesvědčen, že prezident Biden ji svými rozhodnutími zajistí i do budoucna,“ dodal poradce.

Pokud by Rusko svou zbraň ve vesmíru použilo, porušilo by tím Smlouvu o zásadách činnosti států při výzkumu a využívání kosmického prostoru včetně Měsíce a jiných nebeských těles z roku 1967. Ustanovení zakazuje umístění jaderných zbraní a jiných zbraní hromadného ničení na oběžnou dráhu. Obavy z nukleárního útoku v kosmu se šířily světem už během studené války v minulém století a smlouva měla tyto obavy utišit. Jak se ale zdá, nebylo to navždy.

VIDEO: Zničující akce Ukrajinců. Z ruské lodi je Caesar salát, pochlubili se záběry z mise

Přečtěte celý článek