Rusko v posledních týdnech přemístilo na poloostrov Krym a základny poblíž Ukrajiny vojenská letadla, a rozšiřuje tak své možnosti politického zastrašování či vojenské intervence, napsal list The Wall Street Journal s odkazem na komerční satelitní snímky. Fotografie ze 16. dubna ranveje na Saki, jedné z vojenských základen na Krymu, ukazují seřazené víceúčelové stroje Su-30, které na snímcích z konce března nebyly.

Moskva/Kyjev 6:51 21. dubna 2021

Fotografie ze 16. dubna ranveje na Saki, jedné z vojenských základen na Krymu, ukazují seřazené víceúčelové stroje Su-30, které na snímcích z konce března nebyly | Foto: Satellite image 2021 Maxar Technologies | Zdroj: Reuters

Další ruská technika a infrastruktura na Krymském poloostrově zahrnuje mimo jiné výsadková letadla, bitevní vrtulníky, drony nebo vojenské nemocnice, dokládají podle The Wall Street Journal snímky.

Zelenskyj chce jednat s Putinem o napětí na společné hranici. ‚Jsem připraven se sejít i v Donbasu,‘ uvedl

Číst článek

Kromě zmíněných stíhaček Su-30 jsou v regionu k vidění také Su-34, Su-27, Su-25 a Su-24. Snímky byly pořízeny mezi 27. březnem a 16. dubnem společností Maxar Technologies.

„Vhodně rozmístili různé elementy vzdušných sil, které by byly zapotřebí pro získání převahy ve vzdušném prostoru nad bitevním polem a pro podporu pozemních vojsk,“ uvedl Philip Breedlove, který sloužil jako vrchní velitel sil NATO v Evropě, když ruské síly v roce 2014 obsadily Krym.

Podle Breedlovea snímky ukazují, že ruské jednotky nejsou připraveny k okamžitému útoku. Moskva však podle něj má více možností zahájení vojenských akcí.

Ruské letectvo a námořnictvo mělo u Černého moře společné cvičení. Připravovalo se na ‚nepřátelský útok‘

Číst článek

Situace na východě Ukrajiny se v poslední době vyostřuje. Kyjev a proruští separatisté na východě země se navzájem obviňují z porušování klidu zbraní a čím dál častějších potyček. Pentagon uvedl, že Rusko koncentrovalo v oblasti větší síly než před sedmi lety, kdy anektovalo ukrajinský poloostrov Krym.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba ve středu řekl, že Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 000 vojáků. Moskva uvádí, že jde o vojenské cvičení, které za několik týdnů ukončí a hovoří naopak o provokacích ze strany západních zemí.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Rusko přemisťuje na základny na Krymu vojenská letadla. Satelitní snímky ukazují i vrtulníky a drony

  2. Bývalý konzul Votápek: Hamáček něco zamumlal, Babiš Rusům nahrál. Takhle se diplomacie nedělá

  3. Ani atom, ani Sputnik. Zvláštní vztahy s Ruskem skončily

  4. Rusko má zájem ukázat Česku, kdo je v této situaci pánem. Roli hraje i dění kolem Ukrajiny, říká analytik

  5. Nechutný podvrh, objednávka Bílého domu i narážky na Becherovku. Jak se v Rusku píše o kauze Vrbětice?

  6. Když dítě jednou okusí čtení, zaručeně už u něj zůstane, vysvětlují manželé Staří

Aktuální témata

Vrbětice, Koronavirus, Petr Kellner, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme