Rusko přesouvá vojenskou techniku k finským hranicím, má dokazovat video

4 měsíce starý 25

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho suita používají stále agresivnější rétoriku | FOTO: ČTK/ABACA/Jacovides Dominique/Pool/ABACA

Na internetu se v noci z pondělí na úterý objevilo nepotvrzené video, na kterém Rusové přesouvají dva raketové systémy pobřežní obrany podél silnice na ruské straně hranice, která vede do Helsinek. Děje se tak jen hodiny poté, co Kreml varoval Finsko před vstupem do Severoatlantické aliance (NATO).

Podle deníku Daily Mail, který video zveřejnil, se má jednat o mobilní pobřežní obranný systém K-300P Bastion-P. Přesun přichází ve chvíli, kdy finská premiérka Sanna Marin oznámila, že do konce léta očekává „ukončení diskuse“ o tom, zda Finsko požádá o členství v NATO. Kromě Finska o vstupu do NATO uvažuje také Švédsko.

Dále čtěte

Premiér Petr Fiala na 30. kongresu ODS (Kateřina Herodesová / FORUM 24)

Hezké přání, nejedná se o tom. Premiér Fiala se vyjádřil k základně v Česku

číst článek »

Jak Finsko, tak Švédsko se historicky vstupu do NATO vyhýbalo, a to i přes úzké spojení se Západem. Ruská invaze na Ukrajinu ale obě země přinutila svou neutralitu přehodnotit.

V reakci na toto oznámení mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že tento krok „nezlepší“ bezpečnost v Evropě. „Opakovaně jsme říkali, že Aliance zůstává nástrojem zaměřeným na konfrontaci a její další rozšiřování nepřinese evropskému kontinentu stabilitu.“ Moskevský zákonodárce Vladimir Dzhabarov pak otevřeně dodal, že by vstup Finska do NATO znamenal „zničení země“.

Nedávné průzkumy veřejného mínění provedené finskou společností uvedly, že 84 % Finů vidí Rusko jako „významnou vojenskou hrozbu“. Je to o 25 % více než v loňském roce.

Zdroj