Rusko připravuje k útoku největší bombardér na světě. “Bílá labuť” může nést jaderné střely

5 měsíce starý 31

Nejtěžší a největší bombardovací letoun Tupolev Tu-160 | FOTO: Sergey Lysenko / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Pondělní schůzka Vladimira Putina s Alexandrem Lukašenkem vzbudila obavy z aktivního zapojení Běloruska do války na Ukrajině. Rusko navíc ve stejný den představilo nový bombardér, který může využít při své “speciální vojenské operaci” a o němž hovoří jako o zbrani, která dokáže výrazně ovlivnit průběh konfliktu.

Premiérový start vylepšeného letounu oznámila společnost United Aircraft Corporation (UAC). “Další modernizovaný strategický raketonosný bombardér Tu-160M vyvinutý společností Tupolev provedl svůj premiérový let,” sdělila státem kontrolovaná firma. Informaci přinesl například magazín Newsweek.

Dále čtěte

()

Dobrá zpráva! Tričko „Bez Babiše a Okamury bude nejlíp“ přinášíme i v dalších velikostech

číst článek »

Letoun Tupolev Tu-160M, přezdívaný “Bílá labuť”, podstoupil při svém prvním letu sérii testů, které měly “prověřit stabilitu bombardéru, jeho řízení a výkonnost jeho provozních systémů včetně motorů a radioelektronického vybavení”, cituje agentura TASS zprávu UAC.

Strategický bombardér může nést střely KH-47M2 Kinzhal, známé kvůli svým hypersonickým jaderným schopnostem. S doletem přes 1200 kilometrů jsou střely schopny zasáhnout potenciální cíle na celé Ukrajině i mimo ni. Střela Kinzhal dosahuje dostatečně vysoké rychlosti, aby prorazila zesílenou obranu, a může být naložena tisíci kilogramy výbušnin nebo jadernou hlavicí.

Padesát modernizovaných bombardérů si ruská armáda od společnosti United Aircraft Corporation objednala již v roce 2015, do “ostrého provozu” by se však největší a nejtěžší bojový letoun a nejrychlejší bombardér na světě měl dostat až nyní. 

Letecký expert Jurij Gavrilov uvedl, že modernizace letounu se soustředí především na elektronické systémy. “V rámci projektu modernizace letounu vytvořili technici volný inerciální navigační systém, komplex elektronického boje, palivové systémy a také systémy řízení zbraní,” vysvětlil Gavrilov.

Dále čtěte

Vladimir Putin (ČTK)

Chcete pochopit, co se děje v Rusku? Nesmíte minout tyto knihy

číst článek »

Podle některých zahraničních médií je představení další bojové techniky především dílem ruské propagandy. Ta se snaží, aby Putinova armáda vypadala mnohem silnější, než ve skutečnosti je. Zároveň se jedná o signál k ruským vojákům, že válka není prohraná, ale naopak, vítězství se blíží.

Putin také plánuje vyslat na Ukrajinu klauny ve snaze povzbudit upadající morálku vojáků. Ruské ministerstvo obrany dává dohromady kreativní brigádu umělců, kterou vyšle na frontu s cílem zlepšit náladu mezi vojáky, protože se blíží rok trvání konfliktu. Brigádu budou tvořit herci, cirkusoví umělci, hudebníci a operní pěvci.

Zdroj